
Ministri zahraničia László Kovács (vľavo) a Eduard Kukan nechali čakať novinárov vyše štyroch hodín. Diplomati strážiaci dvere do sály ubezpečovali, že členovia delegácií sú na tom rovnako. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Slovenskí politici stretnutie šéfov maďarskej a slovenskej diplomacie hodnotia veľmi opatrne. Najviac optimizmu prejavil podpredseda ANO Imrich Béreš, ktorý povedal, že Slovensko sa konečne stalo diplomatickým víťazom.
Ostatní koaliční partneri boli opatrnejší. Opozícia je sklamaná, viac ústupkov vidí na slovenskej strane.
Poslanec SMK Arpád Duka-Zólyomi ocenil, že sa ministri dohodli v otázke poskytovania podpory na vzdelávanie pre občanov maďarskej národnosti. Podľa neho však treba vyčkať na jesennú medzivládnu dohodu. Nie je celkom spokojný s tým, že nabudúce budú rokovať len predsedovia slovensko-maďarskej zmiešanej komisie. „Prečo nie celá komisia?“ pýta sa.
Dúfa, že teraz sa už nikto na Slovensku nebude usilovať o prijatie protizákona.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH povedal, že by bolo predčasné komentovať výsledky rokovaní šéfov diplomacie, lebo je to len začiatok. Ak by sa podľa neho podarilo na základe dvojstrannej zmluvy dohodnúť formu podpory maďarskej menšine, bolo by to dobré. „Veď od začiatku sme tvrdili, že nemá zmysel rokovať o zákone iného štátu.“
Béreš povedal, že problém krajanského zákona sa konečne posunul na úroveň základnej slovensko-maďarskej zmluvy z roku 1995. „Konečne dochádza k tomu, že Slovensko sa stáva opäť diplomatickým víťazom v tejto téme,“ povedal pre TASR.
Poslanec HZDS Sergej Kozlík odmieta hovoriť o víťazstve slovenskej strany, skôr by sa podľa neho malo hovoriť o ústupkoch. Nepáčilo sa mu, že sa v spoločnom vyhlásení ministrov spomína potreba dodržiavania slovenských zákonov a záverov medzištátnej zmluvy. „Na to sa ministri ani nemuseli stretnúť,“ tvrdí.
Za nóvum považuje Kozlík uplatňovanie výhod pre štúdium v maďarskom jazyku na Slovensku. „Je to výzva pre vládu, keď vzniká istá nerovnováha, aby sa uplatnili aj určité formy vzdelávania v slovenskom jazyku na Slovensku na zmiešanom území, kde sú Slováci menšinou.“
Poslankyňa Smeru Monika Beňová dúfa, že to, na čom sa ministri dohodli, sa podarí uplatniť v praxi. Potom nevidí dôvod, aby slovenský parlament prijímal protizákon.
Podľa Beňovej stretnutie potvrdilo, že Maďarsko sa nemôže vymykať svojimi zákonmi štandardnej európskej legislatíve.
(sp)
Dlhé hodiny čakania na nič
Na začiatku spoločnej tlačovky sa obaja ministri novinárom ospravedlnili a poďakovali im za ich trpezlivosť. Beseda ohlásená na pol jednu sa začala o viac ako štyri hodiny neskôr.
Za celý čas nikto neoznámil, ako sa rokovania vyvíjajú. Zástupcovia médií sa tak báli odísť čo i len na desať minút, aby náhodou neprišli o začiatok slovensko-maďarského uzmierenia.
Zopár desiatok slovenských, maďarských a českých novinárov sa tak niekoľko hodín ponevieralo na malom odpočívadle pred úradovňou ministra. Striedali sa na šiestich stoličkách a posedávali na schodisku. Automat na kávu bol prázdny, po dlhšom čase napadlo pracovníkom ministerstva priniesť nádobu s vodou. Neskôr pribudol malý ventilátor. (pm)