anie niektorých reforiem (proti ktorým sa, samozrejme, ozývajú kritické hlasy) a rozhádaná vládna koalícia.
KDH i ANO ako jediné z vládnucich strán jasne definovali svoje pozície v politickom spektre - KDH sa profiluje ako typická konzervatívna strana, predstavitelia ANO hovorili o nej vždy s prívlastkom liberálna.
Ani ANO a ani KDH však nemali vo volebnom programe boj za liberalizáciu, resp. zrušenie interrupčného zákona. Ani jedna z týchto strán nedostala od voličov mandát na to, aby sa počas vládnutia touto otázkou zaoberala. ANO stále deklaruje, že nejde o nič iné ako o zachovanie slobody jednotlivca (v tomto prípade matky), prípadne sa bránia proti „pokatolizovaniu“ Slovenska. KDH zdôrazňuje posvätnosť ľudského života a morálku. Ak to je naozaj tak, riešením by bolo iniciovať referendum o tejto otázke.
Námietka, že o takej citlivej otázke by nemali rozhodovať občania, neobstojí - referendum je práve na to, aby v ňom občania vyjadrili svoj názor a táto otázka nie je vysoko odborná - táto otázka je otázkou morálnou. KDH neustále pripomína, že viac ako 80 percent občanov Slovenska sú kresťania a ANO kladie dôraz na slobodu jednotlivca. V prípade referenda by teda KDH i ANO mali byť spokojné - KDH by sa nemalo obávať o výsledok a pre ANO by malo byť zadosťučinením, že jednotlivec-občan, o ktorého jej v prvom rade ide, slobodne prejavil svoj názor.
Autor: JANA KOBZOVÁ(Autorka je študentkou FiF UK)

Beata
Balogová
