Bratislava 22. júla (TASR) - Od 1. júla 2004 by mala začať fungovať v Liptovskom Mikuláši nová vojenská vzdelávacia a výcviková inštitúcia Národná akadémia obrany (NAO).
Jej súčasťou bude Centrum kariérneho rozvoja a Akadémia ozbrojených síl. Súčasné dve nezávislé vojenské akadémie v Liptovskom Mikuláši a v Košiciach zaniknú s tým, že nastane ich zlúčenie. Ich terajší poslucháči vykonávajúci vojenskú službu dokončia štúdium na Akadémii ozbrojených síl.
Vojenská letecká akadémia generála Milana Rastislava Štefánika v Košiciach splynie s Technickou univerzitou v Košiciach, v rámci ktorej vznikne letecká fakulta.
Návrh zákona o zriadení Národnej akadémie obrany postúpi Ministerstva obrany (MO) SR na pripomienkové konanie. Koncom roka sa predpokladá jeho prerokovanie v parlamente.
Kvalitatívna zmena systému vzdelávania a výcviku dôstojníkov ako aj práporčíkov je podľa šéfa sekcie vojenského vzdelávania MO Petra Šveca neoddeliteľnou súčasťou reformy a modernizácie ozbrojených síl. "Ide takpovediac o základný východiskový predpoklad reformy vojenského myslenia a v širšom kontexte celej vojenskej kultúry. Táto požiadavka vyplýva z potreby zabezpečenia kompatibility našich vojenských "mozgov" a prístupov k vedeniu vojenských operácií s ozbrojenými silami najmodernejších štátov sveta," povedal dnes pred novinármi Švec.
Centrum kariérneho rozvoja bude poskytovať celoživotný výcvik, vzdelávanie a prípravu dôstojníkov a práporčíkov v neakreditovaných kurzoch. Akadémia ozbrojených síl bude vysokoškolskou inštitúciou určenou na vzdelávanie a prípravu budúcich dôstojníkov - kadetov v akreditovaných civilných študijných programoch.
Od januára budúceho roku by sa malo tiež začať s trojmesačnými kurzami vo Výcvikovom stredisku pre nižších štábnych dôstojníkov pre strednú a východnú Európu v Liptovskom Mikuláši. Projekt iniciovala Veľká Británia a neskôr k nemu pristúpilo aj Holandské kráľovstvo. mab bar