venovať otázke európskej ústavy.
Dnes sa už berie ako takmer samozrejmosť, že únia bude mať ústavu. Pred pár dňami zaznel z Prahy iný hlas. Lídri britskej Konzervatívnej strany Ian Duncan Smith, poľskej strany Právo a spravodlivosť Ludwik Dorn a českej ODS Mirek Topolánek sa 10. júla podpísali pod Pražskú výzvu, v ktorej vyjadrili svoje presvedčenie, že „európske národy nepotrebujú zmluvu - či už sa volá ústava, alebo nie - stláčajúcu všetky európske krajiny do jedného ekonomického, politického a právneho rámca“. Základom spolupráce medzi európskymi národmi by podľa konzervatívcov mali byť zmluvy uzavreté medzi suverénnymi štátmi a legitimita únie by mala byť odvodená iba od týchto zmlúv. Lídri troch konzervatívnych strán vyslovili požiadavku podrobiť návrh ústavy jedinému spoľahlivému testu - referendu.
Spomedzi slovenských politických strán sa k Pražskej výzve otvorene prihlásila zatiaľ len Občianska konzervatívna strana. Už minulý rok sme vo svojom volebnom programe konštatovali, že únia nepotrebuje prijímať ústavu a mala by si zachovať medzivládny charakter. Návrh európskej ústavy, pripravený Konventom o budúcnosti EÚ, v nás len utvrdzuje obavy z posilňovania centralizačných a socialistických tendencií v únii.
Pražská výzva upozorňuje, že európske národy sa dostali na novú dejinnú križovatku: „Jedna cesta smeruje k umelému, centralistickému a federalistickému európskemu superštátu, vytvorenému pre byrokratov a politikov, nie pre občanov. Druhá cesta vedie k vzájomnej a dobrovoľnej spolupráci suverénnych národov v oblastiach spoločného záujmu, vymedzenej jednotným ekonomickým priestorom, spoločným trhom a slobodným obchodom.“
Je najvyšší čas, aby sme si aj na Slovensku konečne jasne povedali, ktorou cestou chceme ísť. Ak tou druhou, mali by sme nabrať odvahu odmietnuť európsku ústavu. A umožniť slovenským občanom, aby o tom, či Slovensko schváli ústavu EÚ, rozhodli priamo oni v referende.
Autor: ONDREJ DOSTÁL(Autor je členom OKS)

Beata
Balogová
