SME

Zajac: Návštev ubudlo, úmrtnosť nestúpla

Minulé leto križoval Slovensko v predvolebnej kampani ANO a presviedčal, že jeho reforma ukončí v slovenskom zdravotníctve socializmus a prinesie kvalitu. Zdravotníctvo prirovnával k autoservisom. Šancu dostal a dnes priznáva, že robiť reformu je ťažké.


Rudolf Zajac. FOTO ARCHÍV

„Ľudia akoby vlani nepočúvali. Už vtedy som hovoril, že musíme znížiť spotrebu liekov a zaviesť poplatky, stanoviť priority, že pacient dostane zadarmo inzulín, ale že nebudeme preplácať vitamíny. Dnes, keď sa to deje, sú rozhorčení.“ Zároveň však RUDOLF ZAJAC tvrdí, že veci sa zlepšujú a pribúda tých, ktorí sa pridávajú na jeho stranu.

Ako sa cítite? Zdravotníci ani bežní pacienti vás nespomínajú v dobrom.

„Oponoval by som - možno sú nespokojní zdravotníci v štátnych zariadeniach. V súkromnej sfére - a to je viac ako polovica všetkých lekárov - cítia zmysel zmien. Dostávame stovky podporných e-mailov od lekárov, ktorí si pochvaľujú, že majú viac času na pacientov. Vo funkcii ministra som prišiel na tri veci: Po prvé, že reforma zdravotníctva sa dá urobiť a že bude v prospech občanov. Po druhé, že politici, aj opoziční, neveľmi berú zdravotníctvo ako objekt svojich politických záujmov. Po tretie, že názory ľudí sa pomaly klonia na stranu reformy.“

Ľudí rozčuľujú vaše dvadsaťkorunáčky. Objavil sa názor, že dehonestujú aj lekára, aj pacienta.

„Takéto názory tu môžu byť. Ja som ani nechcel, aby boli príjmom lekára, ale poisťovne. Ale ak mám byť úprimný, tak dnes to lekárovi vychádza medzi päť- až osemtisíc korunami mesačne. Pre mnohých iných ľudí je to celomesačný príjem - a lekári to majú navyše. Od Asociácie súkromných lekárov či Únie špecialistov som naozaj nepočul, že by ich to urážalo. Ale často aj tá najmenšia skupina vie urobiť najväčší krik.

Čo sa podľa vás zlepšilo?

„Znížením počtu ošetrení sa predlžuje čas, ktorý lekár má pre pacienta. Veľké nemocnice ako Fakultná v Bratislave či Rooseveltova v Banskej Bystrici začínajú cítiť problém, že nemajú dosť pacientov. Ľudia tam nechcú byť zbytočne.“

Do redakcie často volajú ľudia, ktorí sú pre poplatky v zlej situácii - rodiny, kde je niekoľko vážne chorých, invalidných… Ako na nich reagujete vy?

„Nikdy by som si netrúfal týmto ľuďom povedať, že nemajú vážny problém. Ale už som kedysi povedal, že kedykoľvek budem rád z vreciek ľudí „ťahať“ dvadsať korún v mene tých, ktorí zbytočne umierajú na infarkty, na nehody na cestách, na onkologické ochorenia, pretože na ich liečenie nie sú peniaze. Klesol nám počet návštev, ale nestúpla nám úmrtnosť. A ľudia, ktorí na poplatky naozaj nemajú, dostanú tých päťdesiat korún špeciálne určených na zdravotnú starostlivosť ako súčasť sociálnej dávky. Zároveň zrušíme výnimky z platenia.“

Zavedenie poplatkov sprevádzali nejasnosti a ani dnes nie je vždy jasné, čo je opakovaná návšteva, tá istá zdravotná starostlivosť, kto je v dispenzári. Prečo ste nevydali presnejšiu vyhlášku?

„Ani túto som nechcel vydať, vyžiadal si ju prezident. Ľudia v zdravotníctve akoby zabudli myslieť. Chaos bol aj preto, lebo si to nechali na poslednú chvíľu, hoci zákon bol schválený v marci. Manažéri nemocníc, ale aj lekári musia ovládať vlastné zákony.“

Sľubujete, že naozajstná reforma príde, keď začne platiť zákon o zdravotnom poistení a zdravotných poisťovniach. Čo prinesie?

„Zdravotné poisťovne dnes nemajú nijakú zodpovednosť, keď pacient nedostane starostlivosť, ktorú mal dostať. Nový zákon ich prinúti, aby prevzali svoj diel zodpovednosti. Ak nenakúpia čosi, čo by zo zákona mali, budú mať veľký problém.“

Nestane sa, že poisťovne, keď budú podnikať a tvoriť zisk, nebudú chcieť poisťovať chorých a starých?

„Poisťovne si nebudú môcť vyberať, koho poistia a koho nie. Podnikať budú môcť len na základe licencie, ktorú udelí Úrad pre dohľad. Zaviažu sa, že zložia 100 miliónov a budú nakupovať zdravotnú starostlivosť. Úrad ich bude kontrolovať a dohliadať, aby v snahe o zisk nebol ukrátený pacient. Poisťovne tým logicky nebudú veľmi nadšené, ale toto sú podmienky, za ktorých im zveríme verejné zdroje.“

Prečo nebude dohľad robiť ministerstvo?

„Lebo regulačné a kontrolné orgány majú fungovať nezávisle od štátnej a najmä politickej moci. Dohľad nad zdravotnou starostlivosťou musí byť oveľa intenzívnejší ako doteraz. Chceme zainteresovať patológov, tí budú akýmisi audítormi zdravotnej starostlivosti. Budú nezávislí od svojich nemocníc, budú pracovníkmi úradu. Mimochodom, z desiatich sťažností osem je na to, že občanom nebola poskytnutá zdravotná starostlivosť alebo bola nekvalitná.“

Navrhujete zmeniť výšku odvodov?

„Nie. Jediný, kto bude prvýkrát presne vedieť, čo bude platiť, bude štát, pretože navrhujeme, aby platil 4 percentá z priemernej mzdy. Nebude sa môcť stať, aby sa v decembri poslanci ,,handlovali“, aké budú odvody za poistencov štátu. Štyri percentá zo svojho príjmu budú platiť aj zamestnanci.“

Pripravujete nový Liečebný poriadok. Prečo tak potichu? Ide o jeden z kľúčových zákonov, ktorý určí, na čo majú ľudia nárok zo základného poistenia a na čo nie.

„Keby ste si mali vybrať, či chcete manikúru zadarmo, alebo ju zaplatíte, čo by ste si vybrali? Určite tú zadarmo. Verejná diskusia je teda v tomto prípade pomerne zložitá. Ťažko o tom diskutovať s občanmi, ktorí, samozrejme, chcú mať všetku starostlivosť zadarmo. Verejnú a odbornú diskusiu pripustíme, až keď ukážeme, ako plníme priority, ktoré sme si stanovili. Návrh vzniká v spolupráci s poisťovňami, odborníkmi na ministerstve. Poskladali sme to tak, aby sme za 60 miliárd, ktoré idú do zdravotníctva, vedeli dať našim občanom starostlivosť, akú nepochybne potrebujú a nemôžu zaplatiť. Stopercentne a spoľahlivo vykryjeme kritické riziko. Ale manikúry a pedikúry sa nám do tohto balíka nezmestia.“

Nedávno ste však vyhlásili, že ďalšia finančná záťaž občanov nečaká. Teraz priznávate, že čosi, čo je dnes platené, čoskoro nebude, aj keď to nazývate len „manikúrou“. Občan bude platiť viac.

„Platenie naviac sa nebude týkať základnej, akútnej a neodkladnej zdravotnej starostlivosti ani napríklad liečby infarktu alebo onkologických ochorení. Ale môžeme platenie žiadať pri istých selektívnych výkonoch. Ak nebude mať zariadenie peniaze na operáciu kŕčových žíl vašej mamy teraz, ale až o rok, a vy to budete chcieť hneď, má právo žiadať od vás, aby ste si za urýchlenie zaplatili.“

A čo angína alebo chrípka? Teraz je liečba zadarmo, od januára možno nebude.

„Toto nie je správny postoj. Angína je vždy ochorenie. Chrípka je vždy ochorenie. Môžeme plne hradiť angíny a virózy, ale budeme mať oveľa väčší balík peňazí, alebo nebudeme môcť hradiť toľko diagnóz, koľko treba. Hovorí sa, že liečená chrípka trvá sedem dní, bez liekov týždeň. Tridsaťpäť percent všetkých výkonov hradených z poistenia stojí pod sto korún. Ale, samozrejme, máte svoju pravdu - teraz občan neplatí, a mal by platiť. Ale aj my máme pravdu, že chceme platiť miliónové sumy, ktoré teraz nemáme, a ľudia potichu umierajú. Prečo sa aj novinári väčšmi nezaujímajú, ako sa robí onkologická selekcia? Štatisticky je dokázané, že iba dvom zo šiestich pacientov vieme poskytnúť správnu kardiologickú starostlivosť. Aj tí štyria celý život platili zdravotné poistenie, a nedostanú, čo potrebujú. Budeme plne hradiť transplantácie, diabetes, inzulín. Ale máme len 60-miliardový balík. Ak mi vláda a parlament dajú o desať miliárd viac, potom budem môcť menej účtovať občanom.“

Potom by ste nemali hovoriť, že občana nečaká ďalšia záťaž.

„Možno som sa nevyjadril celkom správne. Nepríde záťaž v pravom zmysle slova. Oveľa väčšou finančnou záťažou je zvyšovanie daní. Ale máme štatistiky, ktoré hovoria, že občan nebude viacej zaťažený.“

Smer tvrdí, že sa vaše ministerstvo správa ako realitná kancelária - chystáte rozpredávanie nemocničných budov, aj vašej bývalej firme sa má ujsť budova v centre Bratislavy. Čo na to hovoríte?

„Opozícii nemôžete zabrániť, aby tak rozprávala. Moja bývalá firma žiadne nehnuteľnosti zo zdravotníctva nezískala ani nezíska. Okrem toho je to bývalá firma, už s ňou nič nemám. Budovy predáva vedenie nemocníc, nie minister. Ja do toho nebudem vôbec zasahovať.“

Máte na to istý vplyv, menujete riaditeľov.

„Boli výberové konania, a vedenie bude predávať podľa zákona. Bolo by žiaduce, keby riaditelia do komisií vymenovali aj zástupcov opozície. Napríklad do kategorizačnej komisie pre výber liekov som menoval zástupcov Smeru.“

Vlani pri privatizácii polikliník sa udiali viaceré prechmaty. Na milióny sa oceňovalo know-how záujemcov a podobne.

„Vtedy sa privatizovali zdravotnícke činnosti. Teraz sa budú predávať len prázdne budovy, to je rozdiel. Jediným cieľom by mala byť čo najvyššia inkasovaná cena.“

Je dnes dobrý biznis kúpiť si nemocnicu?

„Dobrá otázka. Máme už niekoľko súkromných nemocníc, ktoré sú ak nie ziskové, tak prinajmenšom vyrovnane hospodária. Som hlboko presvedčený, že nemocnice nesmú tvoriť stratu. Aj dnes už sú ziskové zdravotnícke sanatóriá, a nerobia len kozmetické operácie. Pokiaľ ide o mňa, ja som verejne vyhlásil, že sa v budúcnosti už nebudem živiť v zdravotníctve.“

Počas celej diskusie o interrupciách ste sa držali v úzadí, hoci ste ministrom zdravotníctva za ANO, ktorá prišla s novelou zákona. Aký je váš názor na zákon?

„Nikdy som sa k tomu nevyjadroval, teraz je prvý raz, čo odpoviem. Interrupcie naozaj nie sú problém rezortu zdravotníctva, hoci viacerí počas tejto debaty k nášmu rezortu vzhliadali. My len musíme interrupcie vykonávať, ak sú povolené, a sme povinní brániť, aby ich zdravotnícke zariadenia vykonávali, pokiaľ povolené nie sú. Je to problém etický, filozofický, biomedicínsky, kedy sa začína život. Ako minister zdravotníctva nemám sa prečo k tomu vyjadrovať. Ak ide o môj osobný postoj, dovoľte mi povedať, že je skôr opatrne liberálny. Ale nepovažujem za šťastné vôbec politizovať o interrupciách. Na prácach na tejto novele zákone som sa nezúčastňoval. K tomu, či došlo, alebo nedošlo k porušeniu koaličnej dohody, alebo nie, nechcem sa vyjadrovať, lebo to neviem. Nechodím ani na koaličnú radu alebo poslanecké grémium.“

Ste však v politickej funkcii. KDH chce navrhnúť premiérovi odvolanie ministrov za ANO. To sa vás predsa týka. Boli by ste ochotní prijať aj iné politické krytie ako ANO?

„Minister, ktorý chce robiť také zásadné reformy, aké som pripravil, môže byť iba vo vláde, ktorá má väčšinu. Politické krytie - to je vec lojálnosti ku strane, ktorá vás nominovala a toho, kto by ho mal v budúcnosti utvárať. Neprijateľné by pre mňa bolo napríklad krytie komunistickou stranou. Nechcem teraz hovoriť, čo bude v septembri.“

Nebolo by vám ľúto, keby ste mali v septembri odísť?

„Nie som na politiku odkázaný. Ale bolo by mi ľúto, že by to bolo pre takú ‘hlúposť‘. Pretože sú pre mňa a veľkú väčšinu iných ľudí aj dôležitejšie veci, ako je otázka interrupcií, i keď rozumiem kontextu, v akom ju vníma KDH. Hlúposť je, že sa nevedia dospelí ľudia dohodnúť. Keď z biznisu vstupujete do politiky, idete z veľmi istých pravidiel do veľmi neistých. Ale je fakt, že sa zle vládne, keď každý utorok a štvrtok vystupujete z koalície.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 725
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 102
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 118
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 262
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu