štátu však došlo len k oddialeniu celého sporu v koalícii, ktorý bude opäť pokračovať pri septembrovom prerokúvaní novely, dodal pre agentúru SITA Haulík.
Dnešné rozhodnutie prezidenta podľa neho výrazne neovplyvní už teraz nie veľmi dobré vzťahy vo vládnej koalícii. Dôvodom však nie je ani tak interrupčná novela, či osobné spory medzi predstaviteľmi jednotlivých koaličných strán. "Koalícia bojuje o toho istého voliča, preto očakávať idylickú zhodu by bolo naivné," dodal. Hoci budú voľby až o tri roky, strany musia myslieť na to, koľko hlasov dostanú od občanov. Každej z nich môže totiž hroziť, že sa do parlamentu nedostane. "To je hlavný dôvod sporov v koalícii, popri tých osobných," konštatoval Haulík, ktorý sa domnieva, že vnútrokoaličná situácia nebude smerovať k lepšiemu.
"Bude však zaujímavé, ako sa teraz zachová SDKÚ," domnieva sa politológ, podľa ktorého sa únia bude musieť rozhodnúť, či sa stotožní s názorom svojich liberálnejšie zmýšľajúcich voličov, a to ovplyvní aj hlasovanie jej poslancov v parlamente. Haulík podotkol, že hoci pre väčšinu politikov i analytikov sa spor v súvislosti s interrupčnou novelou javí len ako vnútrokoaličný konflikt, občania ho vnímajú aj v inej rovine. "Po roku 1989 očakávali väčšiu osobnú slobodu a teraz tento zákon vnímajú ako tendenciu určitých politických síl obmedziť ich právo na slobodné rozhodovanie," povedal.
Podľa Haulíka sa prezident snažil vyhnúť priamej zodpovednosti, čo je však nemožné, pretože časť verejnosti ho vždy prijme negatívne. Ako dodal, dnešné stanovisko hlavy štátu môže byť významné aj pre jeho prípadnú budúcoročnú kandidatúru v prezidentských voľbách. Otázne je, či väčšina sa s jeho stanoviskom stotožní alebo nie. Prieskumy však naznačujú, že dve tretiny občanov boli za podpísanie novely, čiže reakcia bude skôr negatívna, myslí si Haulík.