BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster zákon o interrupciách nepodpísal. Definitívne rozhodnutie o interrupciách, ale aj o pokračovaní vládnej koalície, tým posunul na septembrovú schôdzu parlamentu. Poslanci musia zákon schváliť 76 hlasmi.
Na Schusterovo rozhodnutie zareagovala slovenská koruna posilnením.
Svojím vetom potešil najmä zástupcov cirkví. Predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra povedal: „Myslím, že to predsa len dopadne dobre.“
„Očakávali sme to,“ zhodovali sa v reakciách takmer všetci politici. Prekvapili ich najmä dôvody, prečo Schuster zákon vrátil. Myslia si, že súvisia s jeho opätovnou kandidatúrou na post hlavy štátu a že podľahol tlaku cirkví.
Hovorca prezidenta Ján Füle nesúhlasí: „Prieskumy hovoria, že podpora interrupčného zákona je okolo 60 percent. Keby to takto zvažoval, zákon podpíše.“
Prezidentovi sa v novele interrupčného zákona nepáčilo, že pracuje s rôznou terminológiou. Výhrady k jeho obsahu nemal. Navrhol len posunúť jeho účinnosť ku dňu zverejnenia nálezu Ústavného súdu o interrupciách. Ten by mal rozhodnúť práve v septembri.
Líder KDH Pavol Hrušovský označil práve takéto zdôvodnenie prezidenta za dvojtvárne, pretože tým Schuster prejudikoval účinnosť zákona bez ohľadu na rozhodnutie súdu.
Podobný názor má aj podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Povedal však, že rozhodnutie hlavy štátu vytvára priestor na upokojenie situácie.
Opozičné strany netajili sklamanie. Podľa Smeru vyslal Schuster signál, že v prezidentských voľbách už nemieni opäť kandidovať. Šéf strany Robert Fico vzápätí označil za „zlú interpretáciu“ tvrdenie, že Smer už nepočíta s politickou podporou Schustera ako prezidentského kandidáta.
Interrupcie už dlhé týždne držia koalíciu v napätí. ANO, ktorá zákon navrhla, odmietla čakať na rozhodnutie Ústavného súdu. Keď parlament schválil sporný zákon za pomoci opozície, KDH reagovalo ostrým vyhlásením, že šéf ANO Pavol Rusko zradil koalíciu a z koaličnej dohody urobil zdrap papiera.
KDH rozhodlo, že ak zákon začne platiť, požiadajú premiéra, aby odvolal z vlády ministrov za ANO. Pozornosť sa preto sústredila na prezidenta, či zákon podpíše. Hovorca Füle povedal, že prezident si uvedomoval aj „politickú dimenziu“ svojho rozhodovania a chcel dať koalícii čas na dohodu. Tá sa však nečrtá.
Politológ Ľuboš Kubín si myslí, že prezident vytvoril priestor na politické riešenie problému. Teraz sa už podľa Kubína nebude v parlamente hlasovať o zákone, ale o existencii vládnej koalície.
KDH podľa Hrušovského v prípade, ak zákon opäť prejde, trvá na svojich zámeroch. Chce však urobiť všetko preto, aby neprešiel. Hovoriť mieni najmä s partnermi v koalícii.
Poslanec SMK Arpád Duka-Zólyomi si veľké nádeje na dohodu nerobí: „Bude to ťažké, každý je zabarikádovaný.“ Peter Miššík z SDKÚ dodal: „Určité rokovania budú, skôr nebudú smerovať k ANO.“
Líder Ľudovej únie Vojtech Tkáč povedal, že 76 hlasov sa nenájde. Jeho jedenásťčlenný klub „nebude jazýčkom na váhach“. Podpredseda HZDS Ján Kovarčík na otázku, či bude celý klub kompletný na dôležitom hlasovaní, povedal: „Nebudeme hlasovať o rozpade koalície. Oni sa vedia dať dohromady, aj keď je najhoršie.“ HZDS nemieni podľa Kovarčíka svojich poslancov ani „naháňať“ do rokovacej sály, ani im určovať, ako majú hlasovať.
Komunisti i Smer interrupčný zákon opäť podporia. Šéf Smeru Robert Fico je však skeptik: „Teoreticky je hlasov dosť, ale prakticky ich bude málo.“

Beata
Balogová
