Bratislava 24. júla (TASR) - Exminister vnútra a poslanec Gustáv Krajči tvrdí, že výberové konanie na zabezpečenie systému LOGIS pre Ministerstvo obrany, ktoré sa údajne bezdôvodne dvakrát opakovalo, ovplyvnila provízia vo výške 130 miliónov korún.
Krajči však nemá presné informácie, kto províziu zobral a zatiaľ nemieni podať ani trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, pretože chce počkať na závery poslaneckého prieskumu. Ten by mal zistiť bližšie podrobnosti o priebehu tendra.
"Vieme, že to bolo zahrnuté v cene. Nevieme preukázať, akým spôsobom sa to udialo. Hovoríme o veciach, ktoré máme zo zdrojov, ktoré nebudeme zverejňovať," povedal Krajči pred novinármi.
Výberové konanie na LOGIS vyhlásil rezort obrany a vyhrala ho slovenská firma Slovakodata, ktorá predložila najvýhodnejšiu cenovú ponuku. Americká firma IBM s údajne o 130 miliónov drahšou ponukou skončila na druhom mieste. Po vyhlásení výsledkov sa IBM odvolala a počas druhého vyhodnotenia, kedy z pôvodne 14-člennej komisie odišli dvaja zástupcovia rezortu obrany, skončila na prvom mieste. Na druhom sa ocitla Fujitsu Services a na treťom Slovakodata.
Krajči interpeloval ministra obrany Ivana Šimka a žiadal ho o vysvetlenie zmeny záverov tendra. Minister mu povedal, že úplnú dokumentáciu má k dispozícii Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý si ju vyžiadal a následne ju odovzdal Najvyššiemu súdu SR. Slovakodata totiž na súd podala podnet, aby prešetril celú verejnú súťaž.
Podľa poslanca a člena Ľudovej únie (ĽÚ) mala tender vyhrať spoločnosť IBM už prvýkrát. Niektoré politické špičky vo vláde však podľa neho "neboli nadšené skutočnosťou, že súťaž vyhrala slovenská, a nie americká spoločnosť". Bližšie ich však nekonkretizoval.
Krajči poprel, že sa ako poslanec angažuje v prospech súkromnej firmy. "Nezastávame sa subjektu, ale hovoríme o transparentnosti výberových konaní bez ohľadu na to, ktorá firma vyhrá," dodal.
Súčasne navrhol, aby sa začala diskusia medzi opozíciou a koalíciou o znížení stupňa nedôvery voči tendrom všeobecne. Podľa neho by mali občania kontrolovať ich priebeh prostredníctvom poslancov.