
Bratislava 3. septembra (TASR) - Vojenskú stratégiu a na ňu nadväzujúcu koncepciu výstavby armády pod názvom Ozbrojené sily SR - model 2010 prerokovali dnes na spoločnej schôdzi poslanci Výboru pre obrany a bezpečnosť, Výboru pre integráciu a Zahraničného výboru NR SR. O tom, či oba dokumenty postúpia na schválenie plénu parlamentu rozhodnú až na samostatných schôdzach výborov. Minister obrany SR Jozef Stank (na snímku) však po rokovaní vyjadril presvedčenie, že podobne ako Bezpečnostnú stratégiu a Obrannú stratégiu schváli ešte do konca tohto roka všeobecným politickým konsenzom.
Najmä opoziční poslanci vytýkali Vojenskej stratégii SR všeobecnosť až frázovitosť s absenciou špecifík slovenských problémov a záujmov. Dokument definuje poslanie ozbrojených síl SR, vojenské i nevojenské riziká ohrozenia ako aj spôsoby ich eliminácie. "Zásadnou otázkou počas dnešnej päťhodinovej diskusie bolo či naše ozbrojené sily v podobe ako ju navrhujeme, budú schopné zabezpečiť suverenitu a obranyschopnosť Slovenska," povedal minister Stank. Pre to treba vybudovať síce malú, ale modernú, dobre vycvičenú a flexibilnú armádu. V tejto súvislosti Stank zdôraznil, že dnešná kvantita sa zmení na kvalitu aj s menším počtom vojakov.
Na otázku ako je v koncepcii Ozbrojené sily - model 2010 riešená problematika letectva, šéf rezortu obrany informoval, že namiesto doterajších 54 bude mať ASR 18 bojových lietadiel. V jednom návrhu sa ráta od roku 2005 každoročne s nákupom asi piatich podzvukových alebo nadzvukových lietadiel. Vyžiadalo by si to navŕšenie finančných prostriedkov na obranu zo súčasných 1,89 percenta HDP na 2,25 percenta HDP. Znamenalo by to, že z asi 20 miliárd korún päť miliárd pôjde na modernizáciu ozbrojených síl a z toho najviac práve na letectvo. Objavil sa však aj návrh na nákup lietadiel formou lízingu.