
Minister vnútra Vladimír Palko: Hanzel mi spis sľúbil, čakám, že ho dostaneme. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Minister vnútra Vladimír Palko chce, aby ľudia z polície pokračovali v prerušenom vyšetrovaní nelegálneho odpočúvania. Musí však získať súhlas generálneho prokurátora Milana Hanzela, ktorý sa skôr prikláňa k názoru, aby vo vyšetrovaní pokračovala vojenská prokuratúra.
Vo štvrtok Palko navštívil Hanzela a požiadal ho o vyšetrovací spis. „Pán Hanzel sa vyjadril, že proti tomu nič nemá a čakám, kedy pošle spis na ministerstvo,“ povedal. Hanzel však včera popoludní tvrdil pre SME čosi iné. „Rozprával som sa s pánom ministrom. Nie je dôvod, aby sme im odovzdávali spis. Možno to zle pochopil.“
Hanzel poprel, že by prípad vyšetrovala len prokuratúra, hovorí, že sa na tom zúčastnil i policajný zbor. Ale polícia podľa informácií SME robila len úkony, na ktoré vojenskí prokurátori nemajú prostriedky. Medzi policajtmi neboli vyšetrovatelia. „Prečo by tam mali byť vyšetrovatelia, keď práve oni boli jedni z podozrivých?“ opýtal sa Hanzel. Vzápätí priznal, že podozrenie sa nepotvrdilo.
Prípad podľa Hanzela majú vyšetrovať vojenskí prokurátori, policajti sa môžu len pridať. „Nevidím problém, aby sa pôvodní dvaja vyšetrovatelia vrátili do tímu,“ tvrdí. Je mu dokonca jedno, ktorí dvaja to budú.
Vyšetrovanie zveril vojenskej prokuratúre v januári práve Hanzel , keď ho odobral vyšetrovateľom.
Žiadal o to bývalý riaditeľ SIS Vladimír Mitro a súhlasil s tým napríklad aj predseda ANO Pavol Rusko, ktorý mal byť údajne nelegálne odpočúvaný. Zistilo sa však, že v skutočnosti bola odpočúvaná redakcia denníka SME.
Prokurátori nedávno vyšetrovanie prerušili, napriek tomu, že okruh podozrivých zúžili na štyroch pracovníkov SIS. Nezískali kľúčový dôkaz.
Prokurátor má v trestnom konaní vysoké postavenie. V mimoriadnych prípadoch môže viesť celé vyšetrovanie, ale bežne to robí vyšetrovateľ a prokurátor spis len dozoruje. „Postup je v súlade so zákonom, ale je dosť netradičný,“ povedal o vyšetrovaní na prokuratúre právnik Tomáš Kamenec. „Nestáva sa to často.“
Zrušiť uznesenie o prerušení vyšetrovania môže len Hanzel.
„Trošku ma to napĺňa rozpakmi,“ povedal minister Palko o prerušení vyšetrovania. Aj preto chce spis o nezákonnom odpočúvaní získať späť. Ministerstvo vnútra má podľa neho „ochotu a chuť“ v pátraní pokračovať.
Vojenskí prokurátori priznali, že ich pri vyšetrovaní ktosi zastrašoval. Na otázku, či by sa nemali pustiť do vyšetrovania aj v tomto prípade, keďže sa stal ďalší trestný čin, Palko odpovedal: „Oni sú pánmi situácie, nechcem ich poučovať.“
Hanzel hovorí, že na prípade sa pracuje, aj keď sa nerobia výsluchy. „Koná aj Policajný zbor, aj SIS. Nevykonávajú sa úkony podľa Trestného poriadku.“ Všetci podozriví sa mali podrobiť skúške na detektore lži.
Pavol Rusko začiatkom roka obvinil z nelegálneho odpočúvania ministerstvo vnútra. Ale vyšetrovanie preukázalo, že odpočúvala SIS, a nie Ruska, ale denník SME. Vydavateľ denníka SME podá na budúci týždeň trestné oznámenie a redaktor SME, ktorý bol odpočúvaný, podal sťažnosť proti prerušeniu stíhania.
Medzi podozrivými je aj bývalý šéf odpočúvaní v SIS Ľuboš Kožela s krycím menom Urban, ktorý bol príslušníkom ŠtB. Do tajnej služby ho v roku 1993 prijal Mitro, ich vzťah je veľmi blízky. Urban zo služby odišiel na vlastnú žiadosť tento rok. Mitra zatiaľ v kauze nikto nevypočul, podľa vojenských prokurátorov na to nie je dôvod.
Koželu mal iný pracovník SIS vidieť na neohlásenej služobnej návšteve v Moskve. Nový riaditeľ SIS Ladislav Pittner povedal, že preverí, čo tam robil, ale výsledky nezverejnil. Podľa informácií SME mal Kožela blízke vzťahy s pracovníkmi ruskej ambasády na Slovensku.

Beata
Balogová
