SME

Vysoké školy čakajú zmeny v akademickom uznávaní

BRATISLAVA 26. júla (SITA) - Po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) budú môcť absolventi vysokých škôl používať originálny titul, tak ako im bol udelený. Vyplýva to z Lisabonského dohovoru, ktorý pre Slovensko nadobudol platnosť 1. septembra 1999. Nap

riek tomu však vysoké školy čakajú určité zmeny týkajúce sa akademického uznávania, povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Ministerstva školstva SR (MŠ) Michaela Dobošová. Pripravená novela vysokoškolského zákona však s týmito zmenami počíta.

Jedna zo zásadných noviniek čaká podľa Dobošovej zubných lekárov, ktorí ukončia štúdium s akademickým titulom doktor zubného lekárstva čiže MDDr, a nie MUDr ako doposiaľ. Okrem toho vysoké školy, ktoré poskytujú vzdelávanie v študijnom odbore stomatológia, sa budú musieť prispôsobiť osobitnému predpisu. Znamená to, že podľa súčasného študijného programu budú môcť stomatológovia získavať vzdelanie len do roku 2009.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti so vstupom SR do EÚ sa budú musieť prispôsobiť osobitnému predpisu aj vysoké školy, ktoré poskytujú magisterské vzdelávanie v odbore farmácia. Ich však čaká zmena už od nadobudnutia platnosti Zmluvy o pristúpení SR k EÚ. V rovnakom čase sa zmenám budú musieť prispôsobiť aj odbory ošetrovateľstvo a ošetrovateľstvo-rehabilitácia Do platnosti prístupovej zmluvy musia vysoké školy uskutočniť zmeny tiež v odbore pôrodná asistencia.

Ako dodala Dobošová, s uznávaním odborných kvalifikácií by po vstupe do únie nemali byť problémy. Minulý rok totiž prijal parlament zákon o uznávaní odborných kvalifikácií, čím vytvoril právny základ pre ich akceptáciu a zároveň je v súlade s európskymi smernicami. Týka sa to občanov členských štátov únie, ktorí budú mať záujem vykonávať na Slovensku regulované povolania. O uznaní zahraničnej kvalifikácie bude po vstupe do únie rozhodovať národný koordinátor. Jeho úlohou bude koordinovať činnosť všetkých zainteresovaných orgánov a inštitúcií, ktoré rozhodujú o uznaní zahraničných kvalifikácií spadajúcich pod tzv. všeobecný systém

SkryťVypnúť reklamu

an;fa;ve

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 487
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 970
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 658
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 189
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 972
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 637
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu