(SRo) Sobotné dialógy zhodli poslanci za HZDS a Smer Milan Urbáni a Miroslav Chovanec, nebudú a priori podporovať nič, čo je odsúdené na neúspech.
Podľa Urbániho chýba komplexná reforma celého zdravotníckeho systému. Zákony, ktoré vláda predkladá do Národnej rady SR nepovažuje za dobre pripravené. Ako však dodal, nie je to len Zajacova chyba, ale aj ďalších rezortov. Pripomenul, že zdravotnícke zariadenia, ktoré prešli pod vyššie územné celky (VÚC) sa naďalej zadlžujú, z vyše 70 právnych noriem, potrebných na dokončenie reformy verejnej správy, kabinet prerokoval len 13. Urbáni ministrovi zdravotníctva vyčítal, že verejné zdroje v iných rezortoch zostávajú v rovnakej výške, znižujú sa len v zdravotníctve. Na reštrukturalizáciu bánk štát potreboval zhruba 130 miliárd, Zajac však na svoju reformu peniaze nechce, tvrdí opozícia. Podpredseda parlamentného zdravotníckeho výboru Chovanec dodal, že za zlú situáciu v zdravotníctve sú zodpovedné aj predchádzajúce vládne garnitúry. Súčasný minister zdravotníctva ale pri posilnení spoluúčasti pacienta na financovaní nezohľadnil sociálnu a ekonomickú situáciu občanov SR.
"Toto je reforma vlády SR, nie bláznivá Zajacova," povedal v diskusii minister Rudolf Zajac. Podľa neho už v súčasnosti prináša ovocie v podobe menšieho počtu receptov, hospitalizovaných a skracuje sa aj dĺžka pobytu v nemocnici. "Poklesla návštevnosť, nestúpla úmrtnosť," zdôraznil minister. Pozitívne zmeniť vzťah pacienta a lekára a poisťovne by podľa neho mal balík piatich zákonov, ktoré predloží Národnej rade SR. Ide predovšetkým o zákony o zdravotnom poistení, poisťovniach, o komorách a poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a o nový Liečebný poriadok. Zajac verí, že s reformou uspeje, o čom svedčia aj pozitívne ohlasy expertov zo zahraničia. "Nikto nie je doma prorokom," skonštatoval minister, ktorý za úspech považuje, že aj napriek nepopulárnym opatreniam je v rebríčku neobľúbenosti len na štvrtom mieste.
an;zp;fa