Bratislava 27. júla (TASR) - Slovensko sa už v súčasnosti potrebuje pripraviť na rokovania o určení a rozdelení kompetenčných oblastí pre budúcich európskych komisárov po rozšírení Európskej únie (EÚ). "Už dnes treba začať lobovať a vyjasniť si, ktoré portfóliá by mohli byť reálne zaujímavé a presaditeľné z pohľadu slovenského zástupcu," uviedol analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Vladimír Bilčík.
Podľa neho by pre slovenského komisára mohla byť zaujímavá oblasť ďalšieho rozšírenia únie s využitím čerstvej skúsenosti Slovenska z prístupového procesu. Skúsenosť z dvojstranných vzťahov s východoeurópskymi a balkánskymi štátmi by slovenský komisár zas mohol uplatniť v rezorte vonkajších vzťahov. V súčasnej EK existujú komisariáty napríklad aj pre poľnohospodárstvo, dopravu, regionálnu politiku, priemysel, hospodársku súťaž či rozpočet.
Na post eurokomisára už nominovali svojho straníckeho kandidáta koaličné KDH bývalého hlavného vyjednávača pre vstup SR do EÚ Jána Figeľa a SDKÚ - šéfa pre európsku integráciu firmy Coca Cola Ivana Štefanca. "Pôjde o klasický politický zápas, kedy v konečnom dôsledku jedna zo strán bude musieť ustúpiť a druhá si bude žiadať určité kompenzácie. Treba dúfať, že takéto politické rozhodnutie nebude na úkor reálneho zhodnotenia kvalít každého z kandidátov. Podľa zmluvných základov EÚ vlády členských štátov vyberajú komisárov práve na základe ich všeobecnej spôsobilosti," uviedol Bilčík pre TASR.
Úspešný komisár EÚ by podľa neho mal mať nielen manažérske schopnosti, ale aj skúsenosti a dôveryhodnosť odvodenú z pôsobenia v praktickej politike. Napriek tomu, že komisia má byť nadnárodná a apolitická inštitúcia, dokonale taká nikdy nebude. "Rozhodnutia, ktoré sa v komisii pripravujú a ktoré komisia háji, sú výsledkom politického procesu, ktorý zahŕňa viacero inštitucionálnych a verejne činných aktérov," konštatoval expert SFPA.
Deľba práce v rámci komisie závisí od predsedu komisie na základe dohody s vládami členských štátov EÚ. V súčasnosti má EK 20 členov, pričom päť veľkých členských krajín má v nej na rozdiel od ostatných po dvoch zástupcoch. Po rozšírení únie k 1. máju 2004 o desať nových štátov sa ich počet dočasne zvýši na 30. Od novembra 2004 bude v komisii pôsobiť celkovo 25 komisárov podľa princípu jedna krajina - jeden komisár. Zatiaľ ešte nie je jasné, ako sa jednotlivé komisariáty po rozšírení zmenia.
Ku kompetenciám EK patrí príprava európskej legislatívy a dohľad nad dodržiavaním európskeho práva. Komisia taktiež plní mnohé administratívne úlohy a v určených oblastiach reprezentuje úniu navonok.