
Šéf Smeru Robert Fico (vľavo) obviňuje predsedu HZDS Vladimíra Mečiara, že podporuje koalíciu, ten zasa Fica z populizmu. FOTO ARCHÍV SME - ĽUBOŠ PILC
„Postupujeme podľa vlastného akčného plánu. Smer nie je vyhranený, a preto môže opozícia pôsobiť roztrieštene,“ myslí si podpredseda HZDS Milan Urbáni.
Šéf Smeru Robert Fico považuje za nezmysel vybíjať sa v súbojoch s Mečiarom. „Ani si nepamätám, kedy som nejakým hrubým spôsobom zaútočil na predsedu HZDS,“ hovorí.
Politológ Grigorij Mesežnikov tvrdí, že opozícia dosahuje účinok využívaním nezhôd v koalícii, ale „z vecného hľadiska nie je opozícia jednotná“. Na vine je súperenie HZDS a Smeru. „Pri niektorých návrhoch Smeru vidieť snahu zabrániť iniciatíve v opozičnom tábore,“ myslí si Mesežnikov.
Spory medzi Vladimírom Mečiarom a Róbertom Ficom sú staršieho dáta. Fico však hovorí, že nemá problém sa s ním stretnúť a spýtať sa ho, či ešte môže považovať HZDS za opozíciu. Bude však rešpektovať, že „HZDS sa rozhodlo podporovať koalíciu“.
Urbáni argumentuje, že aj ako opozičná strana si HZDS skôr uvedomuje zodpovednosť za štát. „Minimálne v deviatich prípadoch sme hlasovali za pozitívnu budúcnosť Slovenska,“ povedal. Spomenul integračné zákony alebo úspešné referendum o vstupe do Európskej únie. Viaceré iniciatívy Smeru sú podľa neho populistické a chaotickou honbou za percentami.
Fico naopak hovorí, že Smer svoje iniciatívy starostlivo vyberá v rámci svojej stredovo-ľavej orientácie. „Pokúšame sa nenaletieť na témy, ktoré vymýšľajú iní. Kritériom je atraktívnosť a schopnosť presadiť sa nielen v médiách, ale aj v parlamente,“ poznamenal Fico.
Tkáčova Ľudová únia, ktorá má 11 poslancov, a Ševcova KSS so Smerom spolupracujú. Vojtech Tkáč hovorí, že opozícia je bezzubá vinou HZDS. „Keď je odvolávanie člena vlády, Mečiar vyženie svojich ľudí z budovy parlamentu,“ sťažuje sa Tkáč.
Jeho skupina spolupracuje so Smerom a Tkáč sa neobáva, že ostane vo Ficovom tieni. „Fico je hyperaktívny, s mnohými jeho vecami nesúhlasíme, ale to je prirodzené,“ povedal. Už na jeseň chce Tkáč prísť s vlastnou agendou.
Komunisti sú nespokojní s opozičnou spoluprácou. „Platí klišé, že s komunistami nie,“ mieni podpredseda KSS Karol Fajnor. Je presvedčený, keby mala KSS v parlamente ešte o osem poslancov viac, „tak opozícia by bola vynikajúca“.
IGOR STUPŇAN
Ako bojuje opozícia s koalíciou?Smer – Je lídrom opozície a v jej rámci sa vymedzil voči HZDS. Využíva témy, ktoré ponúka sama koalícia, prenáša ich na pôdu parlamentu a darí sa mu ešte viac prehlbovať spory v koalícii. Príkladom sú nezhody okolo vatikánskej zmluvy, keď Smer s podporou ANO presadil, aby o zmluve rokovali poslanci. V septembri však poslancov nebude čakať len interrupčný zákon a vatikánska zmluva, ale Smer situáciu ešte „okorení“ antidiskriminačným zákonom. Poslancom sa tak na stole objaví aj problematika rovnosti príležitostí napríklad osôb rovnakej sexuálnej orientácie.
HZDS – Až do februára sa zaoberalo odchodom skupiny poslancov združených okolo Vojtecha Tkáča. HZDS v parlamente stavilo na samostatnú opozičnú politiku. Len raz sa spojilo so Smerom pri iniciovaní schôdze o korupcii. Fico bol však ústrednou postavou schôdze a HZDS skončilo v úlohe štatistu. Mečiarovo hnutie sa odvtedy stavia k Ficovej stratégii skepticky. Ten obviňuje HZDS, že Mečiar má tiché dohody s premiérom Dzurindom. Líder HZDS Vladimír Mečiar predstavil v parlamente už aj svoje prvé návrhy zákonov, ale nebol úspešný.
Klub nezávislých poslancov – Ide o skupinu jedenástich poslancov, ktorí si založili mimoparlamentnú Ľudovú úniu pod vedením Vojtecha Tkáča. Smer využil tkáčovcov pri návrhu na odvolanie vicepremiéra Csákyho, keď nenašiel podporu v radoch HZDS. Zisk politických bodov zo spojenectva z Ficom je však pre Tkáča otázny, lebo ako líder boja proti Csákymu sa profiluje predovšetkým Fico.
KSS – Zatiaľ sa nepresadila. Poslanci KSS spolupracujú so Smerom, ale s vlastnou veľkou témou neprišli. KSS má však výhodu, že bez väčšieho úsilia môže získavať voličov, ktorí sú nespokojní so svojou sociálnou situáciou a nedôverujú už zvyšným parlamentným stranám. (sp)
Čo si myslí koalícia o opozícii?ZUZANA MARTINÁKOVÁ, SDKÚ: „Opozícia sa správa štandardne. Okrem komunistov cítiť, že to nie sú jasne vyprofilované strany. V HZDS u niektorých politikov cítiť istú politickú skúsenosť, ich oponentúra je kvalifikovanejšia.“
GYULA BÁRDOS, SMK: „Opozícia má kritizovať vládu, ale stranícke a osobné záležitosti lídra Smeru sú také, že namiesto spolupráce v opozícii robí vlastné akcie a vytĺka z toho politický kapitál. To pre koalíciu nie je zlé.“
ĽUBOMÍR LINTNER, ANO: „Opozícia sa správa voči koalícii korektne pri udržaní chodu parlamentu. Veľakrát vnímam aj vecné pripomienky napríklad poslanca HZDS Miroslava Maxona. Otázku zodpovednosti vicepremiéra Csákyho tiež nevnímam len ako profit opozičnej strany.“
ANNA ZÁBORSKÁ, KDH: „V minulom volebnom období robila opozícia obštrukcie, ale bola to otvorená opozícia. Teraz mám pocit, že sa správa účelovo. Je schopná zahlasovať za vládne návrhy ani nie preto, že sú dobré, ale preto, že jej to vyhovuje. Pokiaľ ide o zásadné veci, ako je potrebná účasť na rokovaní, aby bol parlament uznášaniaschopný, to je lepšie ako v minulosti.“ (sp)
Politický arzenál strany Smer
Cirkev – Smer navrhuje inventarizáciu jej majetku.
Antidiskriminačný zákon – Smer ho predloží na septembrovú schôdzu.
Odvolávanie členov vlády – Smer sa neúspešne pokúsil o odvolanie vicepremiérov Ivana Mikloša a Pála Csákyho. Teraz opäť zvažuje, že dá návrh na zosadenie Csákyho.
Korupcia – V marci Smer spolu s opozíciou inicioval mimoriadnu schôdzu o korupcii a klientelizme. Fico v prejave vymenoval väčšinu známych káuz z posledných rokov.
Iracká kríza – Smer bol jedným z najhlasnejších odporcov vojenského zásahu v Iraku. O premiérovi Dzurindovi tvrdil, že je servilný voči USA.
Integrácia do Európskej únie – Smer hovoril, že je za vstup, súčasne však verejnosti oznámil, aby očakávala liberalizačný šok a že prvých päť až desať rokov vstup do únie nijako významne neovplyvní životnú úroveň.
Predčasné voľby – Cieľom Smeru je spojiť júnové voľby na budúci rok do Európskeho parlamentu s voľbami do Národnej rady. (sp)