BRATISLAVA – Maďarské menšiny vo Vojvodine a v Rumunsku žiadajú od budapeštianskej vlády dvojaké občianstvo. Obávajú sa, že po vstupe Maďarska do Európskej únie, sa im bude ťažšie cestovať cez hranice. Podobné hlasy sa objavujú aj na Slovensku.
Podpredseda SMK Miklós Duray považuje snahu o dvojaké občianstvo za legitímnu. Občan Slovenska však nemôže mať slovenské a zároveň aj maďarské občianstvo. Vylučuje to medzištátna zmluva medzi bývalým Československom a Maďarskom z roku 1961. „Zmluva stratí platnosť po vstupe do Európskej únie,“ povedal Duray.
Ak dieťa narodením nadobudne dvojaké štátne občianstvo, rodičia sa do jedného roka musia rozhodnúť pre jedno z nich. Ak tak neurobia, dieťa bude štátnym občanom krajiny, na ktorej území malo trvalé bydlisko v deň narodenia.
Slovensko uznáva možnosť dvojakého občianstva, ale Maďarsko uznáva len jedno nerozdeliteľné občianstvo. Hovorca ministerstva zahraničia Boris Gandel tvrdí, že získať slovenské občianstvo a zároveň občianstvo krajiny, ktorá dvojaké občianstvo neuznáva, sa nedá.
„Predpokladom na získanie slovenského občianstva je rodinný zväzok so štátnym príslušníkom Slovenska či dlhodobejší pobyt na Slovensku. Občianstvo sa neprideľuje automaticky ako v USA, ak sa niekto narodí na Slovensku,“ povedal Gandel.
Slovenskí občania najčastejšie majú ako druhé občianstvo české, americké, kanadské či austrálske. S dvoma občianstvami však nemôžu zastávať rôzne štátne funkcie – týka sa to najmä diplomacie, obrany či spravodlivosti.
Okolité štáty sa k dvojakému občianstvu stavajú rôzne. Napríklad na Ukrajine je ústavou zakázané, v Rumunsku, ak má niekto dvojaké občianstvo, nemôže pracovať v štátnej službe.
Poslanec za ANO Imrich Béreš tvrdí, že pre kandidátske krajiny na vstup do Európskej únie sú dvojaké občianstvá komplikované. „Keby Maďarsko dalo vojvodinským Maďarom občianstvo, tak im dá aj občianstvo únie. S tým však únia nebude súhlasiť.“
Rumunským či ukrajinským Maďarom by však dvojaké občianstvo v cestovaní po krajinách únie nepomohlo. K schengenskej dohode o voľnom cezhraničnom pohybe totiž pristúpi Maďarsko až po dvoch či troch rokoch po členstve v únii. Okrem toho v schengenskom priestore je dôležité trvalé bydlisko a nie občianstvo.
AKO SA UDEĽUJE OBČIANSTVO
Základné podmienky na udelenie slovenského občianstva:
* nepretržitý trvalý pobyt na území Slovenska minimálne 5 rokov,
* ovládanie slovenského jazyka,
* absencia právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin za uplynulých päť rokov,
* na prospech žiadateľa je absencia iného štátneho občianstva,
* ak žiadateľ preukáže, že urobil právny úkon na stratu alebo zánik svojho štátneho občianstva.
Možnosť udelenia slovenského občianstva, ak:
* žiadateľ uzavrel manželstvo so štátnym občanom Slovenska,
* ak sa významne zaslúžil o prínos pre Slovensko v ekonomickej, vedeckej, kultúrnej a technickej oblasti.
(ts)
Podpisová akcia za dvojaké občianstvo
Vojvodinskí Maďari zbierajú podpisy za dvojaké občianstvo. Chcú presvedčiť vládu v Budapešti, aby dvojaké občianstvo umožnila. Srbsko podľa premiéra Zorana Živkoviča nemá výhrady k tomu, aby Maďari získali aj maďarské občianstvo.
„Východiskom pre žiadateľov občianstva je príslušnosť k maďarskému národu, ale občianstvo je ako pojem či právne usporiadanie viazané k štátu,“ vyhlásil maďarský premiér Péter Medgyessy. (ts)

Beata
Balogová
