Bratislava 28. júla (TASR) - Vedeckí pracovníci Centra excelentnosti Európskej únie (EÚ) v Ústave experimentálnej endokrinológie Slovenskej akadémie vied (ÚEE SAV) podali návrh projektu v rámci rozbiehajúceho sa 6. rámcového programu EÚ.
"Ide o veľký projekt zameraný na genomiku nervových a psychických ochorení. Pracovníci bratislavského ústavu ho podali spoločne s partnermi z akadémií vied Maďarska, Českej republiky a Poľska. Bude na ňom spolupracovať asi 10 centier excelentnosti z krajín EÚ, napríklad z Rakúska, Nemecka, Švédska, Anglicka, Írska a ďalších. Koordinátorom podaného projektu je predseda Maďarskej akadémie vied Silvester Vizi," uviedol pre TASR riaditeľ ÚEE SAV Richard Kvetňanský.
Uvedený projekt má 15 menších podprogramov, ktoré sa budú riešiť v spolupráci centier excelentnosti. Sú medzi nimi dva programy, ktoré bude koordinovať Centrum excelentnosti EÚ v ÚEE SAV. Jeden z nich sa týka testovania rádiofarmák pomocou pozitrónovej emisnej tomografie (PET) na zvieratách. Bude sa realizovať v spolupráci s Cyklotrónovým centrom SR v Bratislave a so susednými krajinami. Súčasťou cyklotrónového centra bude mini PET-prístroj na meranie fyziologických a metabolických procesov u malých zvierat. Prístroj vyvinuli v Národnom ústave zdravia v Bethesde v USA, vyrábať ho začali v Španielsku. V USA vyvinuli takisto rádiofarmaká, ktoré sa budú používať pri realizácii tohto projektu.
Druhý čiastkový program sa týka štúdia genomiky vzniku nervových a psychických ochorení za stresu a ich mechanizmov z hľadiska genetického, fyziologického, biochemického a ďalších.
Centrum excelentnosti EÚ v Ústave experimentálnej endokrinológie SAV vzniklo na jeseň roku 2000 ako prvé na Slovensku i na pôde akadémie na základe predloženého projektu a odporúčaní zahraničných posudzovateľov. Tí ocenili výsledky výskumu a širokú medzinárodnú spoluprácu ústavu, ktorý spolupracuje s asi 85 vedeckými pracoviskami z 22 štátov. Centrum excelentnosti sa orientuje na špičkový vedecký výskum zameraný na elimináciu vplyvu stresu a iných negatívnych faktorov životného prostredia na zdravie človeka. Realizuje sa tam tiež výchova domácich i zahraničných vedeckých pracovníkov, dlhodobé i krátkodobé pracovné pobyty vedcov z krajín EÚ.