e v blízkosti irackého mesta Al Hilah by mali byť približne v polovici augusta. Jednotka bude vykonávať veľmi náročné práce, v prvom rade likvidovať míny a iné nástražné systémy, ktoré sa v Iraku nazhromaždili počas vojen v uplynulých dvadsiatich rokoch. "Výsledkom ich práce bude bezpečnejší život v krajine," povedal dnes minister obrany Ivan Šimko, ktorý sa na bratislavské letisko M. R. Štefánika prišiel s vojakmi rozlúčiť. Minister predpokladá, že jednotka bude v oblasti viac ako jeden rok s tým, že vojaci sa vystriedajú v polročných intervaloch.
V oblasti, kde budú naši ženisti pôsobiť, neboli hlásené incidenty, situácia v krajine však nie je pokojná a misia patrí v histórii slovenských ozbrojených síl k tým najrizikovejším. Ženisti by mali mať zabezpečený pokoj pri práci. V prípade potreby bude jednotka zabezpečovaná inou na to určenou jednotkou. "Isté je, že naši ženisti nebudú pôsobiť autonómne," poznamenal hovorca jednotky Vladimír Mečiar. Do Iraku idú pripravení ľudia na 100 percent, zdôraznil veliteľ jednotky Ondřej Novosad. Či bude misia ťažšia ako iné, na ktorých boli naši ženisti, veliteľ nehodnotí. "Bude možno iná, možno sa stretneme s inými podmienkami. Mína nie je o nič menej či viac nebezpečnejšia za bojovej alebo mierovej situácie, dokáže vždy ublížiť," dodal. Pre vojakov bude podľa podmienok stanovený režim tak, aby sa mohli plne na svoju prácu sústrediť, čo znamená pravidelné striedanie práce s odpočinkom. Preto je podľa Novosada ťažké určiť, koľko sú ženisti napríklad za hodinu schopní odmínovať.
Vojaci budú mať zabezpečený kontakt so Slovenskom prostredníctvom zariadení, ktoré v oblasti zanechali americkí vojaci. Na súkromné hovory majú podľa náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Milana Cerovského možnosť kúpiť si karty, ktoré im zabezpečia hovory "za veľmi prijateľnú cenu a na dlhý čas, takmer zadarmo". Vojakov by o niekoľko mesiacov mal prísť navštíviť aj minister Šimko.
Slovenskí vojaci budú podriadení priamo poľskému veliteľstvu mnohonárodnej divízie. Zastúpenie v nej bude mať 21 krajín. Náklady na činnosť jednotky budú približne 300 miliónov korún. Časť prostriedkov bude použitá z vyčlenených peňazí pre chemickú jednotku, ktorá sa vrátila z Iraku späť na Slovensko. Ministerstvo obrany SR (MO SR) nežiada na krytie výdavkov vyslaných ženistov žiadne nové zdroje zo štátneho rozpočtu. Vyslanie slovenských vojakov do Iraku schválil parlament 19. júna.