Líder SMK Béla Bugár sa s obavou pozerá na dianie v koalícii, ktoré považuje za veľmi vážne. „Mali by sme sa stretnúť a povedať, ako to vidia chlapci a čo ďalej? Koalícia sa takto môže dostať do bezvýchodiskovej situácie a dôjde k jej rozpadu,“ varuje.
Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková nevie, ako by koaličná rada mala reagovať. „Prípad riešia vyšetrovatelia a nijako nesúvisí s politikou pána Ruska, ale skôr s jeho predchádzajúcim pôsobením,“ povedala. Za cestu do záhuby považuje správanie, keď politik vysokú funkciu využije na vybavovanie si osobných záležitostí. Koaličná rada je podľa Martinákovej politický orgán, kde sa nerozhoduje o riešení osobných záujmov politikov.
Podpredseda KDH Július Brocka nechcel komentovať Ruskov prípad. Žalobu hnutia na šéfa ANO však považuje za správnu. „Znesieme toho veľa a nebránime sa štandardnými metódami. Potom sa to často zneužívalo,“ povedal.
Podpredseda ANO Róbert Nemcsics si myslí, že koalícia by mala pokračovať. „Ciele, ktoré si koalícia dala, sa nezmenili. Že sa objavili takéto problémy, by nemalo koalícii brániť v ďalšej činnosti. Slovensko potrebuje vyriešiť hospodárske problémy a na tie má koalícia stále v mnohom spoločný názor,“ povedal. Výroky svojho straníckeho šéfa na adresu KDH a ministerstva vnútra nechcel komentovať. „Je to vec vyšetrovania a v mnohom aj vec pána Ruska.“
Český politológ Jiří Pehe považuje žalobu KDH na lídra ANO Ruska za „zástierku“, ktorá prekrýva hlbšie spory medzi KDH a ANO. Podľa neho ide o konflikty, ktoré majú akoby ideologický základ, ale je to aj spor osobný, ktorý súvisí s osobou Ruska a niektorých ľudí z KDH. O budúcnosti slovenskej vládnej koalície povedal: „Možno by pán Rusko urobil lepšie, keby v tejto koalícii nebol, pretože konflikty sa budú opakovať a stupňovať. Dnes by sa pravdepodobne dala bez pána Ruska vytvoriť názorovo súdržnejšia koalícia a prospelo by to obidvom stranám.“
V susedných krajinách si nepamätajú, že by koalície v sporoch zašli až tak ďaleko, aby jedna strana žalovala lídra partnerskej strany.
Spory v bývalých koalíciách
V minulom volebnom období hrozil súdny spor medzi šéfom SMK Bélom Bugárom a ministrom pôdohospodárstva za SDĽ Pavlom Koncošom. SMK tvrdila, že Koncoš nechce splniť ústnu dohodu koalície. Citovala Koncošove slová, že Maďara nevymenuje za šéfa Slovenského pozemkového fondu, ani keby bol z Detvy. Bugár podotkol, že spor sa nakoniec na súde neocitol.
Za vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1994 až 1998 na verejnosť prenikol vážny spor medzi SNS a ZRS na jednej strane a HZDS na druhej strane. Išlo vtedy o funkcie v Slovenskej poisťovni. Podpredseda HZDS Sergej Kozlík si nepamätá, že by „boli v takom rozsahu využívané spravodajské hry ako v rámci tejto koalície na odstránenie politických partnerov“. (sp)

Beata
Balogová
