Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Praha 3. septembra (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) momentálne uvažuje o tom, ako doviesť stranu k voľbám a vypracovať program novej koalície. Ako skonštatoval líder HZDS Vladimír Mečiar v rozhovore...

Právo: Mečiar až po voľbách uvidí, či bude premiérom (monitor)

Praha 3. septembra (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) momentálne uvažuje o tom, ako doviesť stranu k voľbám a vypracovať program novej koalície. Ako skonštatoval líder HZDS Vladimír Mečiar v rozhovore pre český denník Právo, až potom uvidí, či bude opäť premiérom.

Nešťastím slovenskej politickej scény je podľa neho fakt, že s výnimkou Strany maďarskej koalície (SMK) neexistuje stabilný politický subjekt. Väčšinou ide o malé politické strany, ktoré nie sú schopné osloviť väčšiu skupinu voličov. Dnešné vládne strany podľa Mečiara strácajú pozície a nové strany nepredstavujú stabilitu.

"Bez HZDS nebude možné stabilne vládnuť. Náš koaličný partner by mal byť v zahraničí plne akceptovateľný a dôveryhodný," dodal Mečiar pre Právo. On sám by privítal, aby ich budúcimi partnermi boli kresťanskí demokrati a Strana demokratickej ľavice vzhľadom na to, že majú medzinárodné ukotvenie.

"Nie je však žiadna istota, že v parlamente budú, ak v priebehu nadchádzajúceho roku nezmenia zásadným spôsobom obsah a spôsob politiky," dodal šéf HZDS. Mediálno-populistické zoskupenia ako Smer Roberta Fica, či strana ANO spolumajiteľa televízie Markíza Pavla Ruska podľa Mečiara nevytvoria stabilný základ a nie sú alternatívou.

"Mikuláš Dzurinda je za mnohé veci osobne zodpovedný. Nie je to typ konštruktívneho politika, ale je to skôr mediálny typ," skonštatoval líder HZDS. Aj v prípade vytvorenia úradníckej vlády na Slovensku by bola podľa neho potrebná podpora väčšiny v parlamente a zatiaľ nevie, či by ich zoskupenie takého riešenie podporilo.

"Privítali by sme však presunutie riadneho termínu volieb zo septembra budúceho roku na jún," dodal Mečiar, nakoľko koncom roku je podľa neho potrebné prijímať štátny rozpočet a uskutoční sa pražský summit NATO.

Mečiar pre Právo pripomenul postoj prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý nedávno naznačil, ktoré koalície by po voľbách privítal. "Rok pred voľbami to nie je nestranný postoj," skonštatoval. Podľa neho je v súlade s demokratickými tradíciami, aby prezident poveril zostavením vlády víťaznú stranu alebo osobu, ktorú táto strana nominuje.

 

Viedenská prokuratúra otvorila kauzu vydania Karola M. na Slovensko

 

Viedeň 3. septembra (TASR) - Viedenská Vyššia štátna prokuratúra pri Vyššom Krajinskom súde pred niekoľkými dňami rozhodla, že znovu otvorí prípad vydania bývalého spolumajiteľa Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a firmy Vadium Group Karola M. na Slovensko.

Prokuratúra toto rozhodnutie urobila po dôkladnom preštudovaní dôkazových materiálov, ktoré dostalo rakúske spolkové ministerstvo pre justíciu pred letnými prázdninami od slovenského ministerstva spravodlivosti.

V súčasnosti rozhoduje Vyšší Krajinský súd, či sa bude znovu v tomto prípade pojednávať. Táto inštancia môže však súhlasný návrh štátnej prokuratúry aj zamietnuť. TASR o tom dnes informovala štátna prokurátorka spolkového ministerstva pre justíciu Irene Gartnerová.

V prípade, že by sa príslušný sudca kladne vyjadril k otvoreniu konania, musí súd už po druhý raz posudzovať, či Karola M. vydajú, alebo nie, a či teda dôkazy sú dostačujúce a či bol spáchaný na Slovensku trestný čin rovnakej podstaty, aký je definovaný aj v rakúskom trestnom zákone.

Podľa dnešného vyjadrenia Gartnerovej celý proces môže trvať aj mesiace. Štátna prokurátorka, ako aj iné rakúske justičné zdroje už v minulosti pre TASR viac razy zdôraznili, že nejde len o jednoduché vydanie, ale o prípad s enormným množstvom faktov a dôkazov hospodárskeho charakteru.

Aj v prípade, že by príslušný sudca kladne rozhodol, posledné slovo má ministerstvo spravodlivosti, konkrétne šéf rezortu, ktorý musí žiadosť viac-menej formálne schváliť.

Vyšší Krajinský súd vo Viedni vo februári minulého roku už raz zamietol žiadosť slovenského ministerstva spravodlivosti vydať Karola M., podozrivého zo spáchania podvodu, na trestné stíhanie na Slovensko pre nedostačujúce dôkazy.

 

Česká a slovenská Rada pre vysielanie budú rokovať v Znojme

 

Praha 3. septembra (TASR) Spoločné rokovanie českej Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie a slovenskej Rady pre vysielanie a retransmisiu sa uskutoční 6. až 7. septembra v Znojme na južnej Morave. TASR o tom informoval podpredseda českej licenčnej rady Petr Štěpánek.

Na programe rokovania je podľa Štěpánka najmä výmena skúseností s novými mediálnymi zákonmi. Kým na Slovensku nový zákon o vysielaní a retranslácii platí od jesene minulého roka, v Česku novela zákona o rozhlasovom a televíznom vysielaní nadobudla platnosť iba tento rok v júli.

"Určite narazíme aj na niektoré problémy súvisiace s cezhraničným vysielaním. A v neposlednom rade je to pre obe rady aj spoločenská záležitosť, pretože ide o prvé takéto stretnutie," uviedol Štěpánek.

 

Briti na pražskom letisku neumožnili odlet dvom Slovákom a ôsmim Čechom

 

Praha 3. septembra (TASR) - Britskí úradníci, ktorí od 27. augusta opäť kontrolujú cestujúcich do Veľkej Británie na pražskom ruzynskom letisku, neumožnili minulý týždeň dvom Slovákom a ôsmim Čechom odlet na Britské ostrovy.

Ako pre TASR uviedol hovorca britského veľvyslanectva Zbyněk Havránek, Slováci necestovali priamo do Spojeného kráľovstva, ale potrebovali tranzitné víza. Obaja mali namierené do Juhoafrickej republiky a po odmietavom stanovisku britských úradníkov mali možnosť vybaviť si tranzitné víza na britskom veľvyslanectve v Prahe. O ich ďalšom osude nemá veľvyslanectvo žiadne informácie.

Britská strana podľa Havránka nevedie štatistiky, koľko občanov prejde kontrolami. Podľa jeho odhadu do Británie denne odlieta osem lietadiel, čiže kontrolami denne prejde približne 800 ľudí denne.

Veľká Británia zaviedla predbežné kontroly na pražskom letisku prvýkrát 18. júla a úradníci opustili letisko 9. augusta. Cieľom opatrenia bolo znížiť počet neoprávnených žiadateľov o azyl vo Veľkej Británii a počas tohto obdobia neumožnili odchod asi 120 českým občanom, prevažne Rómom. Počas tri týždne trvajúcich kontrol podľa Havránka slovenskí občania, ktorí potrebujú na cestu do Británie víza, problémy nemali.

Britské kontroly cestujúcich na pražskom ruzynskom letisku sú podľa právnej analýzy Českého helsinského výboru (ČHV) diskriminačné voči rómskej komunite. Z právnej analýzy ČHV vyplýva, že britskí úradníci počas kontrol pristupovali k príslušníkom rómskeho etnika odlišne, ako k ostatným cestujúcim. Príčinou ich postupu bol predpoklad, že skrytým dôvodom ich cesty do Británie je zneužitie azylového systému.

Pracovníci ČHV minulý týždeň monitorovali pohovory britských úradníkov s cestujúcimi a tento týždeň by sa chceli na pohovoroch zúčastniť opäť.

 

Cez víkend bolo na česko-slovenských hraniciach rušno

 

Brno 3. septembra (TASR) - Dovedna 94 utečencov a troch prevádzačov zadržala polícia na česko-slovenských hraniciach počas uplynulého víkendu.

V piatok objavili pri kontrole nákladného auta Avia pri obci Nová Lhota v Hodonínskom kraji 38 utečencov z Číny, Vietnamu, Turecka a Iraku. Utečenci prekročili zelenú hranicu v noci a do vnútrozemia cestovali na korbe auta, informovala dnes juhomoravská policajná hovorkyňa Dagmar Bartoníková.

Podľa nej zadržala polícia i dvoch slovenských prevádzačov a vodiča nákladného auta, občana ČR. "Mladíci vo veku 19 a 23 rokov mali od utečencov dostať za prevedenie cez hranice každý 10.000 korún. Český občan mal za prevezenie cudzincov do vnútrozemia sľúbenú odmenu 5000 korún," povedala Bartoníková. Cudzincov vrátili späť slovenským orgánom, prevádzačov vyšetrovateľ obvinil z nedovoleného prekročenia štátnych hraníc.

Koncom týždňa zadržali štyroch Indov v katastri obce Lanžhot a osem Afgancov a jedného českého prevádzača v obci Javorník v Hodonínskom kraji. V nedeľu zadržali skupinu 44 mužov z Indie v obci Strání v kraji Uhersko-hradištskom.

 

Súd s obvinenými z krádeže slovenského kamióna pokračuje

 

Brno 3. septembra (TASR) - Za mimoriadnych bezpečnostných opatrení a za asistencie ozbrojenej justičnej stráže s policajným psom, pokračovalo dnes na brnianskom súde hlavné pojednávanie s troma obvinenými, ktorí zorganizovali prepadnutie slovenského kamióna s nákladom v hodnote štyroch miliónov korún.

Jeden z podozrivých sa pri prepadnutí vydával za policajta. Trojici hrozí až 15 rokov väzenia. Dvaja obvinení svoju vinu popierajú, tretí sa priznal a svojich spoločníkov usvedčuje.

Podľa obžaloby trojica obvinených prepadla kamión z Liptovského Mikuláša s nákladom jahňacej kože vlani v auguste pri Starom Hrozenkove v kraji Uherské Hradiště.

Súd dnes vypočul dve zdravotné sestry, ktoré ošetrovali zranených lupičov a odoberali mužom krv. Ak sa preukáže, že odobratá krv je totožná so stopami krvi v ulúpenom aute, bude to dôkaz, že muži pri prepadnutí boli. Hlavné pojednávanie odročili na koniec septembra a bude pokračovať vypočúvaním svedkov.

 

Vo Viedni sa začal Slovenský týždeň v OSN

 

Viedeň 3. septembra (TASR) - Pod názvom Slovenský týždeň v OSN sa dnes vo Viedni začala prezentácia kultúrnych a turistických aktivít na Slovensku, gastronomických ukážok najlepších slovenských jedál, umenia sklárskych majstrov i ochutnávky vín Malokarpatského regiónu.

Na slávnostnom otvorení v priestoroch sídla OSN vo Viedni sa zúčastnili predstavitelia Úradu OSN a medzinárodných organizácií, zástupcovia diplomatického zboru a ďalší hostia.

Akciu usporiadali pri príležitosti štátneho sviatku výročia prijatia Ústavy SR a potrvá do 7. septembra 2001.

Cieľom podujatia je osloviť asi 5000 pracovníkov medzinárodných organizácií a viac ako 100 akreditovaných stálych misií pri OSN tak, aby prostredníctvom prezentácie Slovenska bola dynamickejšie a efektívnejšie využitá geografická blízkosť SR.

 

Geoana: Rumunsko konzultovalo maďarský krajanský zákon so SR i JZR

 

Bukurešť/Budapešť 3. septembra (TASR) - Rumunsko konzultovalo Zákon o Maďaroch v susedných štátoch pred zasadaním rumunsko-maďarskej zmiešanej komisie, ktorého dejiskom bude v septembri Budapešť, s kompetentnými predstaviteľmi Slovenska i Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR). V Bukurešti to dnes oznámil šéf rumunskej diplomacie Mircea Geoana.

Podľa jeho slov sa v uplynulom období nekonali priame rumunsko-maďarské rokovania o predmetnom zákone. Namiesto toho prebiehali v Bukurešti, a zrejme aj v Budapešti, prípravy na septembrové rozhovory.

Rumunský minister zahraničných vecí pripomenul, že štátny tajomník jeho rezortu Constantin Diaconescu absolvoval v nedávnej minulosti v Bratislave a v Belehrade konzultácie so slovenským a juhoslovanským partnerom, predmetom ktorých bola aj spomínaná legislatívna norma. V Bukurešti v tejto súvislosti už skôr informovali, že stanovisko týchto troch krajín k zákonu je podobné. Rumunsko, SR i JZR sú znepokojené diskriminatívnym á mimoteritoriálnym charakterom spomínanej normy a chceli by sa oboznámiť s vykonávacími predpismi k zákonu, o obsahu ktorých ešte neboli informované.

"Rumunsko podniká ďalšie diplomatické kroky, aby informovalo o vlastnom jasnom a rozhodnom stanovisku o obsahu zákona. Ten obsahuje niekoľko zásadných otázok, ktoré nezodpovedajú európskym normám a očakávaniam a sú pre Rumunsko neprijateľné," zdôraznil Mircea Geoana. "Pre Rumunsko je to principiálna, ale súčasne aj veľmi praktická otázka. Tešíme sa, že podobne rozmýšľajú aj v slovenskom hlavnom meste a aj v Belehrade, aj keď trochu menej otvorene," dodal šéf rumunskej diplomacie.

Podľa jeho slov treba rozlíšiť problematiku tzv. krajanského zákona a komplexu rumunsko-maďarských vzťahov, čo pri nedávnej schôdzke v Tirgu Mureš potvrdili aj premiéri oboch krajín, Adrian Nastase a Viktor Orbán.

"Chceli by sme naďalej dokázať maďarským partnerom, že sme pripravení spolupracovať, ak bude reč o konkrétnych, spoločných a spoločne výhodných plánoch, o ktoré prejavia prípadne záujem aj iné susedné krajiny, respektíve ktoré ukážu európsky charakter našej spolupráce s Maďarskom," podčiarkol rumunský minister zahraničných vecí.

Ako dnes v Budapešti informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí Maďarskej republiky Gábor Horváth, prípravy na septembrové zasadanie zmiešanej maďarsko-rumunskej komisie, ako aj rôznych odborných grémií sú na rôznych úrovniach v plnom prúde.

Na ich programe bude posúdenie širokej škály bilaterálnych vzťahov, ako aj menšinová problematika, vrátane Zákona o Maďaroch v susedných štátoch.

v

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 704
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 339
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 247
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 7 048
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 042
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 889
 7. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 768
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 490
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 460
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 417

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

KOMENTÁRE

Nevedno, s čím Kažimíra vyprevadil Sulík

Kažimír buduje na ilúzii, že brzda je iba poistka.

Neprehliadnite tiež

Cirkvi chcú predstaviť vlastný návrh financovania

Predstavitelia kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce sa pravidelne stretávajú, aby diskutovali na rozličné témy.

PÍŠE MÁRIUS KOPCSAY

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov. A chýbalo len málo, aby na Slovensku celkom vyhynul. Opäť sa mu však u nás začína páčiť. Kúsok od Bratislavy prečkalo zimu asi päťsto impozantných dropov veľkých

Nicholsonová tiež zvažovala odchod z SaS, teraz má dve možnosti

Tvrdí, že ak zo strany odíde, tak odíde z politiky celkom.

Lajčák: Je dôležité, aby V4 nebola vnímaná ako zoskupenie proti EÚ

Slovensko patrí aj do Slavkovského formátu, kde komunikácia prebieha na expertnej úrovni.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop