Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Praha 3. septembra (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) momentálne uvažuje o tom, ako doviesť stranu k voľbám a vypracovať program novej koalície. Ako skonštatoval líder HZDS Vladimír Mečiar v rozhovore...

Právo: Mečiar až po voľbách uvidí, či bude premiérom (monitor)

Praha 3. septembra (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) momentálne uvažuje o tom, ako doviesť stranu k voľbám a vypracovať program novej koalície. Ako skonštatoval líder HZDS Vladimír Mečiar v rozhovore pre český denník Právo, až potom uvidí, či bude opäť premiérom.

Nešťastím slovenskej politickej scény je podľa neho fakt, že s výnimkou Strany maďarskej koalície (SMK) neexistuje stabilný politický subjekt. Väčšinou ide o malé politické strany, ktoré nie sú schopné osloviť väčšiu skupinu voličov. Dnešné vládne strany podľa Mečiara strácajú pozície a nové strany nepredstavujú stabilitu.

"Bez HZDS nebude možné stabilne vládnuť. Náš koaličný partner by mal byť v zahraničí plne akceptovateľný a dôveryhodný," dodal Mečiar pre Právo. On sám by privítal, aby ich budúcimi partnermi boli kresťanskí demokrati a Strana demokratickej ľavice vzhľadom na to, že majú medzinárodné ukotvenie.

"Nie je však žiadna istota, že v parlamente budú, ak v priebehu nadchádzajúceho roku nezmenia zásadným spôsobom obsah a spôsob politiky," dodal šéf HZDS. Mediálno-populistické zoskupenia ako Smer Roberta Fica, či strana ANO spolumajiteľa televízie Markíza Pavla Ruska podľa Mečiara nevytvoria stabilný základ a nie sú alternatívou.

"Mikuláš Dzurinda je za mnohé veci osobne zodpovedný. Nie je to typ konštruktívneho politika, ale je to skôr mediálny typ," skonštatoval líder HZDS. Aj v prípade vytvorenia úradníckej vlády na Slovensku by bola podľa neho potrebná podpora väčšiny v parlamente a zatiaľ nevie, či by ich zoskupenie takého riešenie podporilo.

"Privítali by sme však presunutie riadneho termínu volieb zo septembra budúceho roku na jún," dodal Mečiar, nakoľko koncom roku je podľa neho potrebné prijímať štátny rozpočet a uskutoční sa pražský summit NATO.

Mečiar pre Právo pripomenul postoj prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý nedávno naznačil, ktoré koalície by po voľbách privítal. "Rok pred voľbami to nie je nestranný postoj," skonštatoval. Podľa neho je v súlade s demokratickými tradíciami, aby prezident poveril zostavením vlády víťaznú stranu alebo osobu, ktorú táto strana nominuje.

 

Viedenská prokuratúra otvorila kauzu vydania Karola M. na Slovensko

 

Viedeň 3. septembra (TASR) - Viedenská Vyššia štátna prokuratúra pri Vyššom Krajinskom súde pred niekoľkými dňami rozhodla, že znovu otvorí prípad vydania bývalého spolumajiteľa Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a firmy Vadium Group Karola M. na Slovensko.

Prokuratúra toto rozhodnutie urobila po dôkladnom preštudovaní dôkazových materiálov, ktoré dostalo rakúske spolkové ministerstvo pre justíciu pred letnými prázdninami od slovenského ministerstva spravodlivosti.

V súčasnosti rozhoduje Vyšší Krajinský súd, či sa bude znovu v tomto prípade pojednávať. Táto inštancia môže však súhlasný návrh štátnej prokuratúry aj zamietnuť. TASR o tom dnes informovala štátna prokurátorka spolkového ministerstva pre justíciu Irene Gartnerová.

V prípade, že by sa príslušný sudca kladne vyjadril k otvoreniu konania, musí súd už po druhý raz posudzovať, či Karola M. vydajú, alebo nie, a či teda dôkazy sú dostačujúce a či bol spáchaný na Slovensku trestný čin rovnakej podstaty, aký je definovaný aj v rakúskom trestnom zákone.

Podľa dnešného vyjadrenia Gartnerovej celý proces môže trvať aj mesiace. Štátna prokurátorka, ako aj iné rakúske justičné zdroje už v minulosti pre TASR viac razy zdôraznili, že nejde len o jednoduché vydanie, ale o prípad s enormným množstvom faktov a dôkazov hospodárskeho charakteru.

Aj v prípade, že by príslušný sudca kladne rozhodol, posledné slovo má ministerstvo spravodlivosti, konkrétne šéf rezortu, ktorý musí žiadosť viac-menej formálne schváliť.

Vyšší Krajinský súd vo Viedni vo februári minulého roku už raz zamietol žiadosť slovenského ministerstva spravodlivosti vydať Karola M., podozrivého zo spáchania podvodu, na trestné stíhanie na Slovensko pre nedostačujúce dôkazy.

 

Česká a slovenská Rada pre vysielanie budú rokovať v Znojme

 

Praha 3. septembra (TASR) Spoločné rokovanie českej Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie a slovenskej Rady pre vysielanie a retransmisiu sa uskutoční 6. až 7. septembra v Znojme na južnej Morave. TASR o tom informoval podpredseda českej licenčnej rady Petr Štěpánek.

Na programe rokovania je podľa Štěpánka najmä výmena skúseností s novými mediálnymi zákonmi. Kým na Slovensku nový zákon o vysielaní a retranslácii platí od jesene minulého roka, v Česku novela zákona o rozhlasovom a televíznom vysielaní nadobudla platnosť iba tento rok v júli.

"Určite narazíme aj na niektoré problémy súvisiace s cezhraničným vysielaním. A v neposlednom rade je to pre obe rady aj spoločenská záležitosť, pretože ide o prvé takéto stretnutie," uviedol Štěpánek.

 

Briti na pražskom letisku neumožnili odlet dvom Slovákom a ôsmim Čechom

 

Praha 3. septembra (TASR) - Britskí úradníci, ktorí od 27. augusta opäť kontrolujú cestujúcich do Veľkej Británie na pražskom ruzynskom letisku, neumožnili minulý týždeň dvom Slovákom a ôsmim Čechom odlet na Britské ostrovy.

Ako pre TASR uviedol hovorca britského veľvyslanectva Zbyněk Havránek, Slováci necestovali priamo do Spojeného kráľovstva, ale potrebovali tranzitné víza. Obaja mali namierené do Juhoafrickej republiky a po odmietavom stanovisku britských úradníkov mali možnosť vybaviť si tranzitné víza na britskom veľvyslanectve v Prahe. O ich ďalšom osude nemá veľvyslanectvo žiadne informácie.

Britská strana podľa Havránka nevedie štatistiky, koľko občanov prejde kontrolami. Podľa jeho odhadu do Británie denne odlieta osem lietadiel, čiže kontrolami denne prejde približne 800 ľudí denne.

Veľká Británia zaviedla predbežné kontroly na pražskom letisku prvýkrát 18. júla a úradníci opustili letisko 9. augusta. Cieľom opatrenia bolo znížiť počet neoprávnených žiadateľov o azyl vo Veľkej Británii a počas tohto obdobia neumožnili odchod asi 120 českým občanom, prevažne Rómom. Počas tri týždne trvajúcich kontrol podľa Havránka slovenskí občania, ktorí potrebujú na cestu do Británie víza, problémy nemali.

Britské kontroly cestujúcich na pražskom ruzynskom letisku sú podľa právnej analýzy Českého helsinského výboru (ČHV) diskriminačné voči rómskej komunite. Z právnej analýzy ČHV vyplýva, že britskí úradníci počas kontrol pristupovali k príslušníkom rómskeho etnika odlišne, ako k ostatným cestujúcim. Príčinou ich postupu bol predpoklad, že skrytým dôvodom ich cesty do Británie je zneužitie azylového systému.

Pracovníci ČHV minulý týždeň monitorovali pohovory britských úradníkov s cestujúcimi a tento týždeň by sa chceli na pohovoroch zúčastniť opäť.

 

Cez víkend bolo na česko-slovenských hraniciach rušno

 

Brno 3. septembra (TASR) - Dovedna 94 utečencov a troch prevádzačov zadržala polícia na česko-slovenských hraniciach počas uplynulého víkendu.

V piatok objavili pri kontrole nákladného auta Avia pri obci Nová Lhota v Hodonínskom kraji 38 utečencov z Číny, Vietnamu, Turecka a Iraku. Utečenci prekročili zelenú hranicu v noci a do vnútrozemia cestovali na korbe auta, informovala dnes juhomoravská policajná hovorkyňa Dagmar Bartoníková.

Podľa nej zadržala polícia i dvoch slovenských prevádzačov a vodiča nákladného auta, občana ČR. "Mladíci vo veku 19 a 23 rokov mali od utečencov dostať za prevedenie cez hranice každý 10.000 korún. Český občan mal za prevezenie cudzincov do vnútrozemia sľúbenú odmenu 5000 korún," povedala Bartoníková. Cudzincov vrátili späť slovenským orgánom, prevádzačov vyšetrovateľ obvinil z nedovoleného prekročenia štátnych hraníc.

Koncom týždňa zadržali štyroch Indov v katastri obce Lanžhot a osem Afgancov a jedného českého prevádzača v obci Javorník v Hodonínskom kraji. V nedeľu zadržali skupinu 44 mužov z Indie v obci Strání v kraji Uhersko-hradištskom.

 

Súd s obvinenými z krádeže slovenského kamióna pokračuje

 

Brno 3. septembra (TASR) - Za mimoriadnych bezpečnostných opatrení a za asistencie ozbrojenej justičnej stráže s policajným psom, pokračovalo dnes na brnianskom súde hlavné pojednávanie s troma obvinenými, ktorí zorganizovali prepadnutie slovenského kamióna s nákladom v hodnote štyroch miliónov korún.

Jeden z podozrivých sa pri prepadnutí vydával za policajta. Trojici hrozí až 15 rokov väzenia. Dvaja obvinení svoju vinu popierajú, tretí sa priznal a svojich spoločníkov usvedčuje.

Podľa obžaloby trojica obvinených prepadla kamión z Liptovského Mikuláša s nákladom jahňacej kože vlani v auguste pri Starom Hrozenkove v kraji Uherské Hradiště.

Súd dnes vypočul dve zdravotné sestry, ktoré ošetrovali zranených lupičov a odoberali mužom krv. Ak sa preukáže, že odobratá krv je totožná so stopami krvi v ulúpenom aute, bude to dôkaz, že muži pri prepadnutí boli. Hlavné pojednávanie odročili na koniec septembra a bude pokračovať vypočúvaním svedkov.

 

Vo Viedni sa začal Slovenský týždeň v OSN

 

Viedeň 3. septembra (TASR) - Pod názvom Slovenský týždeň v OSN sa dnes vo Viedni začala prezentácia kultúrnych a turistických aktivít na Slovensku, gastronomických ukážok najlepších slovenských jedál, umenia sklárskych majstrov i ochutnávky vín Malokarpatského regiónu.

Na slávnostnom otvorení v priestoroch sídla OSN vo Viedni sa zúčastnili predstavitelia Úradu OSN a medzinárodných organizácií, zástupcovia diplomatického zboru a ďalší hostia.

Akciu usporiadali pri príležitosti štátneho sviatku výročia prijatia Ústavy SR a potrvá do 7. septembra 2001.

Cieľom podujatia je osloviť asi 5000 pracovníkov medzinárodných organizácií a viac ako 100 akreditovaných stálych misií pri OSN tak, aby prostredníctvom prezentácie Slovenska bola dynamickejšie a efektívnejšie využitá geografická blízkosť SR.

 

Geoana: Rumunsko konzultovalo maďarský krajanský zákon so SR i JZR

 

Bukurešť/Budapešť 3. septembra (TASR) - Rumunsko konzultovalo Zákon o Maďaroch v susedných štátoch pred zasadaním rumunsko-maďarskej zmiešanej komisie, ktorého dejiskom bude v septembri Budapešť, s kompetentnými predstaviteľmi Slovenska i Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR). V Bukurešti to dnes oznámil šéf rumunskej diplomacie Mircea Geoana.

Podľa jeho slov sa v uplynulom období nekonali priame rumunsko-maďarské rokovania o predmetnom zákone. Namiesto toho prebiehali v Bukurešti, a zrejme aj v Budapešti, prípravy na septembrové rozhovory.

Rumunský minister zahraničných vecí pripomenul, že štátny tajomník jeho rezortu Constantin Diaconescu absolvoval v nedávnej minulosti v Bratislave a v Belehrade konzultácie so slovenským a juhoslovanským partnerom, predmetom ktorých bola aj spomínaná legislatívna norma. V Bukurešti v tejto súvislosti už skôr informovali, že stanovisko týchto troch krajín k zákonu je podobné. Rumunsko, SR i JZR sú znepokojené diskriminatívnym á mimoteritoriálnym charakterom spomínanej normy a chceli by sa oboznámiť s vykonávacími predpismi k zákonu, o obsahu ktorých ešte neboli informované.

"Rumunsko podniká ďalšie diplomatické kroky, aby informovalo o vlastnom jasnom a rozhodnom stanovisku o obsahu zákona. Ten obsahuje niekoľko zásadných otázok, ktoré nezodpovedajú európskym normám a očakávaniam a sú pre Rumunsko neprijateľné," zdôraznil Mircea Geoana. "Pre Rumunsko je to principiálna, ale súčasne aj veľmi praktická otázka. Tešíme sa, že podobne rozmýšľajú aj v slovenskom hlavnom meste a aj v Belehrade, aj keď trochu menej otvorene," dodal šéf rumunskej diplomacie.

Podľa jeho slov treba rozlíšiť problematiku tzv. krajanského zákona a komplexu rumunsko-maďarských vzťahov, čo pri nedávnej schôdzke v Tirgu Mureš potvrdili aj premiéri oboch krajín, Adrian Nastase a Viktor Orbán.

"Chceli by sme naďalej dokázať maďarským partnerom, že sme pripravení spolupracovať, ak bude reč o konkrétnych, spoločných a spoločne výhodných plánoch, o ktoré prejavia prípadne záujem aj iné susedné krajiny, respektíve ktoré ukážu európsky charakter našej spolupráce s Maďarskom," podčiarkol rumunský minister zahraničných vecí.

Ako dnes v Budapešti informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí Maďarskej republiky Gábor Horváth, prípravy na septembrové zasadanie zmiešanej maďarsko-rumunskej komisie, ako aj rôznych odborných grémií sú na rôznych úrovniach v plnom prúde.

Na ich programe bude posúdenie širokej škály bilaterálnych vzťahov, ako aj menšinová problematika, vrátane Zákona o Maďaroch v susedných štátoch.

v

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Rastie nám pokrivená generácia?
 10. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 888
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 154
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 669
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 987
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 1 918
 6. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 193
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 181
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 121
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 963
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 931

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Neprehliadnite tiež

Domov

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Marianna Varjanová už vyše 20 rokov podniká v cestovnom ruchu v okrese Bardejov. Hovorí, že viac ako podporu by od úradov chcela pokoj.

Domov

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

Domov

Režisérka Nvotová: Dúfam, že školení o korupcii sa zúčastní aj Fico

Protikorupčné pochody majú zmysel, aj keď požiadavky študentov zostávajú zatiaľ nevypočuté, hovorí pre SME režisérka Tereza Nvotová.

Domov

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac

Minister Kažimír prezidentovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva. Aliancia Fair-play varuje pred zneužívaním témy proti politickým súperom.