Bratislava 29. júla (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva SR chce, aby od januára 2004 na Slovensku fungovalo osem štátnych takzvaných vyšších hematologicko-transfúziologických centier (VHTC).
"Musíme celý systém HTC zorganizovať tak, aby ani kvapka krvi nevyšla nazmar," zdôraznil šéf rezortu zdravotníctva Rudolf Zajac.
Vyššie HTC budú odoberať krv, ale ju aj vykupovať od nižších hematologicko-transfúziologických centier. Ďalej VHTC budú spracovávať a mraziť plazmu a vyrábať z nej krvné výrobky.
Otvorenou otázkou podľa Zajaca stále je, či bude jeden subjekt s ôsmimi regionálnymi závodmi, alebo všetky VHTC budú mať samostatnú právnu subjektivitu. Postavenie VHTC dorieši rezort z právneho a ekonomického hľadiska do konca augusta, možno septembra, povedal pre TASR minister.
"Cena konzervy krvi, ktorá musí dostať svoj kód ako liek, by sa mala pohybovať od 2100 do 2300 korún. Rezort určí tiež presné pravidlá, ako bude možné s ňou nakladať," povedal Zajac. Táto vzácna tekutina sa podľa ministra nespráva ako klasický tovar. V lete je menej plánovaných operácií, preto aj transfúzne stanice odoberajú krv v menšej miere.
"Zámerom rezortu je, aby prestali problémy takého charakteru, že ak štát nedá peniaze na krvné vaky, zastaví sa činnosť transfúziológie," konštatoval Zajac. Dodal, že do ceny krvi rezort zahrnul náklady na odpisy prístrojov na spracovanie krvi, na zmrazovaciu techniku a skladovanie, ale tiež cenu krvných vakov, mzdy personálu, prevádzku transfúziologických staníc v zmysle smerníc Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL). "Nemá ísť o biznis, ale o pokrytie nevyhnutných nákladov," povedal.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 52 transfúziologických staníc s odlišnou úrovňou vybavenia, z ktorých 31 má potrebný certifikát na spracovanie krvi od ŠÚKL. Rezort nedovolí, aby s krvou narábali pracoviská bez certifikácie.
za rč