Bratislava 4. septembra (TASR) - Na odvrátenie zániku slovenskej audiovizuálnej kultúry a na zabezpečenie jej ďalšieho rozvoja navrhuje Ministerstvo kultúry SR vytvoriť Slovenský audiovizuálny fond (SAF).
Mal by ako hlavný finančný zdroj slúžiť výlučne na podporu slovenskej audiovizuálnej kultúry a priemyslu. Jeho hlavným zameraním by teda malo byť poskytovanie finančnej podpory výrobcom slovenských audiovizuálnych diel, vytváranie materiálnych podmienok na rozvoj tohto druhu kultúry, či spolupráca so zahraničnými vysielateľmi a utváranie informačnej databázy na zabezpečenie svojej činnosti. Fond by mal byť neštátnou verejnoprávnou inštitúciou, uviedol na dnešnej tlačovej besede MK SR generálny riaditeľ sekcie médií a audiovízie Martin Šmatlák.
Príjmy SAF by mali podľa návrhu tvoriť najmä príspevky vysielateľov televíznych programových služieb vo výške 3 percent z celkových príjmov za príslušný kalendárny rok. Ďalším zdrojom by mali byť príspevky prevádzkovateľov technických zariadení a kín vo výške 3 percent z ceny za uvádzanie európskych audiovizuálnych diel a vo výške 5 percent z ceny za uvádzanie ostatných zahraničných diel. Ďalej to budú príspevky prevádzkovateľov požičovní a predajní audiovizuálnych diel vo výške 5 percent z ceny za požičiavanie alebo predaj. Príjmom fondu by mali byť takisto príspevky z náhrad odmien výrobcov zvukových a zvukovo-obrazových záznamov vo výške 50 percent celkových ročných príjmov a príjmy z obchodného zhodnocovania práv výrobcov slovenských audiovizuálnych diel vo výške 70 percent z ceny. Ostatné príjmy budú tvoriť dotácie zo štátneho rozpočtu, príjmy z činnosti fondu, dary a granty. Kontrola hospodárenia fondu bude v kompetencii Najvyššieho kontrolného úradu SR a MK SR.
Činnosť fondu budú zabezpečovať jeho orgány - rada, dozorná rada a výkonný riaditeľ. Rada bude mať 9 členov, ktorých na návrh občianskych združení bude vymenúvať a odvolávať minister kultúry.
Návrh zákona o vytvorení SAF je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Navrhovaný termín jeho vytvorenia je 1. január 2002.