Bratislava 4. septembra (TASR) - Krátka rozprava poslancov zvýraznila záujem, aby sa 17. november stal štátnym sviatkom Slovenskej republiky. Je možné, že to bude na úkor 1. mája, pretože návrh zrušiť Deň ústavy - 1. september sa ukazuje ako nepriechodný. Takáto výmena je jednou z možností, ktoré poslancom ponúkol vládny kabinet.
Predsedníčka SNS Anna Malíková navrhla, aby si spoločnosť pripomenula novembrové zmeny roku 1989 spôsobom tzv. pohyblivého sviatku. Mala by to byť oslava vždy v nedeľu najbližšiu 17. novembru, a zahŕňala by nielen vystúpenie študentov v Bratislave 16. novembra, ale aj 23. november - dátum zverejnenia programu revolúcie.
Už od marca 2001 je v parlamente návrh poslancov Tatára, Langoša, Šebeja, Osuského, Mikloška, Budaja, Nagya a Gyurovszkého, aby bola v našej spoločnosti omnoho viac zvýraznená dôležitosť 17. novembra ako pripomienky boja za slobodu a demokraciu. Pamätný deň by mal nahradiť vyšší stupeň spoločenského postavenia, a takým je podľa názoru časti zákonodarcov štátny sviatok. Doteraz si túto dejinnú udalosť pripomínala spoločnosť bez prerušenia pracovného rytmu.
Skupina poslancov pri predložení novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch konštatuje, že novembrová zmena totalitného na demokratický systém bola jediným prelomovým obdobím v dejinách Slovenska v dvadsiatom storočí, ktoré nebolo výsledkom násilia alebo revolúcie, ale naopak, výsledkom slobodného rozhodnutia občanov. Po deklarovaní jeho významu zdôrazňujú, že neodmysliteľne a neodňateľne patrí 17. november 1989 do systému štátnych sviatkov.
František Mikloško vyhlásil, že parlament je suverénom, a preto nemusí niektorý zo štátnych sviatkov a dní pracovného voľna vyškrtnúť. Ján Cuper sa prihováral za to, aby sa namiesto výročia "nežnej revolúcie" slávil náležite dátum "sviečkovej manifestácie", ktorá bola rýdzo slovenskou záležitosťou. Išlo o verejnú demonštráciu veriacich 25. marca 1988. Rétoriku predkladateľov návrhu zákona pri obhajobe 17. novembra pripodobnil Ivan Hudec k rétorike zástancov sviatku Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Anna Malíková zdôraznila, že zrušením Sviatku práce ako dňa pracovného pokoja by sme boli jediným štátom v demokratickej Európe, ktorý si nepripomenie prácu svojich občanov.
*pm som