ko organizácia bez demokratickej kontroly. K článku vydala stanovisko aj Kancelária SIS, podľa ktorej článok prináša "znôšku" poloprávd a neprávd. "Článok nesie znaky zámernej diskreditačnej kampane, ktorá sa v spravodajskej terminológii nazýva aktívne opatrenie." SIS podľa stanoviska nevidí zmysel reagovať na všetky publikované lži, keďže napríklad vekové zloženie príslušníkov SIS, či odchod všetkých bývalých príslušníkov ŠtB sú dostatočne známe. "Verejnosť si tak sama môže urobiť názor, že korešpondent magazínu neovláda základné reálie o Slovensku a SIS," uzatvára sa v stanovisku.
Autor článku v JID kritizuje náborovú politiku služby. Namiesto mladých sa totiž nový riaditeľ Ladislav Pittner rozhodol zamestnať starších ľudí, ktorí majú často spojitosť s bývalým režimom komunistického Československa.
"Niektorí pozorovatelia dúfali, že rezignácia bývalého šéfa SIS V. Mitra môže predstavovať prvý krok pri reforme SIS. Podľa JID však vymenovanie iných vysokých pracovníkov SIS naznačuje, že reforma sa nekoná.
"Naše vnútorné zdroje odhalili, že začiatkom júla sa súčasný riaditeľ Pittner stretol so skupinou bývalých vysokopostavených predstaviteľov polície na východnom Slovensku," píše JID. Dodáva, že informátori magazínu naznačujú, že stretnutie bolo úspešné a väčšina týchto ľudí už pracuje pre SIS. "Existuje aj rastúca obava, že prinajmenšom niektorí z nových pracovníkov SIS udržujú úzke kontakty so zahraničnými spravodajskými agentmi z Ruska aj z Ukrajiny, operujúcimi tak na Slovensku, ako aj inde," píše JID.
JID vo svojich tvrdeniach pokračuje - "okrem rozsiahlych väzieb na cudzie spravodajské služby, niektorí čerstvo najatí zamestnanci SIS môžu byť v spojení s organizovaným zločinom," a uvádza aj konkrétny prípad podozrenia z pašovania kradnutých vozidiel a z prevádzačstva. Viacerí noví príslušníci, ktorí predtým podľa JID pracovali v polícii, začali podnikať v oblasti súkromných bezpečnostných služieb. Informácie JID získané od klientov týchto firiem naznačujú, že je vyvíjaný silný tlak na niektoré osoby zo slovenského podnikateľského priestoru.
JID sa zmieňuje aj o bývalom novinárovi Petrovi Tóthovi, ktorý bol síce odvolaný z funkcie riaditeľa kontrarozviedky, ale naďalej stále figuruje na výplatnej listine SIS.