dnej divízie medzi hlavným mestom Kuvajt City a irackou hranicou v nehostinnej púšti je tak už kompletná 85-členná jednotka. Ukončila sa tým prvá fáza presunu ženistov do Iraku, kde budú pôsobiť v priestore medzi Bagdadom a Basrou. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca jednotky Vladimír Mečiar, vojaci v najbližších dňoch budú ošetrovať dovezenú techniku a doplnia si výstroj a výzbroj. V irackom Al-Hillahu, kam sa presunie jednotka z Kuvajtu, by mali byť do polovice augusta. Podľa Mečiara sú všetci ženisti v poriadku.
Ženisti sa postupne presúvali do Kuvajtu od pondelka lietadlom An-124 Ruslan spoločnosti Volga Dnepr. Jednotka bude v Iraku pôsobiť v poľskom sektore. Jej úlohou bude v prvom rade likvidovať míny a iné nástražné systémy, ktoré sa v Iraku nazhromaždili počas vojen v uplynulých dvadsiatich rokoch. Podľa ministra obrany Ivana Šimka by ženisti mali v oblasti pôsobiť viac ako jeden rok s tým, že sa vystriedajú v polročných intervaloch.
Slovenskí vojaci budú podriadení priamo poľskému veliteľstvu mnohonárodnej divízie. Zastúpenie v nej bude mať 21 krajín. Náklady na činnosť jednotky budú približne 300 miliónov korún. Časť prostriedkov bude použitá z vyčlenených peňazí pre chemickú jednotku, ktorá sa vrátila z Iraku späť na Slovensko. Ministerstvo obrany SR (MO SR) nežiada na krytie výdavkov vyslaných ženistov žiadne nové zdroje zo štátneho rozpočtu. Vyslanie slovenských vojakov do Iraku schválil parlament 19. júna.
ve;pr;zd