o rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy, ak odborári žiadajú, aby vláda prehodnotila zákon súvisiaci s prvým a druhým pilierom dôchodkovej reformy, chcú, aby sa dôchodky nezvyšovali. "Pri tvorbe reformy sme totiž mysleli na udržateľnosť dôchodkového systému, ale zároveň aj na zvýšenie dôchodkov pre občanov," konštatoval Kaník.
Ak chceli odborári povedať, že pre niekoho sa dôchodky znížia a pre niekoho zvýšia oproti súčasnému stavu, tak je to čiastočne pravda, pretože môže taká situácia nastať, povedal poslanec KDH Július Brocka. Zároveň však dodal, že aj súčasný systém je nespravodlivý napríklad pre tých, ktorí dlhodobo prispievajú a sami keď sú v dôchodku, tak veľmi málo dostanú. Nevýhodnosť súčasného systému sa prejavila podľa neho najmä pri valorizácii dôchodkov, keď sa preukázalo, že nie je dostatok financií na také zvyšovanie dôchodkov ako občania očakávali. Ako dodal, pri navrhovaných zmenách by sa malo diskutovať o tom, ako ich pripraviť, aby bola väčšina spokojná. Brocka preto tvrdí, že politické strany by mali začať diskutovať o parametroch reformy, s čím súhlasí aj Kaník.
Poslanec Smeru Jozef Burian pripúšťa, že zmena súčasného dôchodkového systému je nevyhnutná, avšak s trojpilierovým systémom nesúhlasí. Navrhovaná koncepcia je podľa neho vážnym zaťažením pre štátny rozpočet, vzniká pri ňom tiež obava, že SR nesplní európske kritériá. Najväčšou výhradou Buriana je, že reforma neposilní slovenskú ekonomiku, skôr ju poškodí. Pri druhom pilieri sa podľa neho reforma vystavuje zbytočne veľkému riziku pádu akciových trhov a tým hazarduje s budúcnosťou dôchodkov. Kaník poslancovi oponoval, že prvý pilier sa dá posilniť len zvýšením odvodov a výrazným posunutím hranice odchodu do dôchodku.