verejnoprávne. Uviedla to pre agentúru SITA generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie Ministerstvo kultúry (MK SR) Zuzana Mistríková. MK preto nechápe odmietavé stanovisko manažmentov televízie a rozhlasu, ktoré s touto zmenou v návrhu nových zákonov o STV a SRo nesúhlasia.
MK podľa Mistríkovej túto zmenu do nových zákonov zapracovalo aj preto, lebo v Európe už neexistuje takmer žiadna krajina, kde sú riaditelia verejnoprávnych médií volení v parlamente. O stanovisko k tejto problematike MK požiada Európsku vysielaciu úniu (EBU), ktorá združuje všetky významné verejnoprávne médiá.
Ústredný riaditelia STV a SRo Richard Rybníček a Jaroslav Rezník vyjadrili vo štvrtok množstvo výhrad voči návrhom zákonov o verejnoprávnych médiách, ktoré pripravilo ministerstvo kultúry. Podľa Rybníčka sú tieto návrhy na hrane ústavnosti a považuje ich za neprijateľné. Rovnaké je aj Rezníkovo stanovisko, podľa ktorého by schválenie zákonov v ich predloženej podobe bolo pre rozhlas likvidačné. Obidvaja nesúhlasia so zmenou voľby riaditeľov STV a SRo, teda s presunom tejto kompetencie z NR SR na rady. Podľa Rezníka je legitímnejšie, keď táto kompetencia prislúcha 150 člennému zákonodarnému zboru, než deviatim členom rady.
Ústrední riaditelia STV a SRo sú presvedčení, že celkové spracovanie návrhov zákonov v predloženej podobe má obrovské množstvo nedostatkov. Vyčítajú, že zákony nevymedzujú presne úlohy a postavenie televízie a rozhlasu, okliešťujú ich hlavnú činnosť, deformujú kompetencie rady a generálnych riaditeľov a neriešia princíp financovania STV a SRo. Podľa Rybníčka by preto prípravu nových zákonov o STV a SRo bolo vhodné prerušiť.