Podpredseda KDH pre ekonomiku Július Brocka tvrdí, že najhoršie sú neočakávané zdraženia – také, ako to najnovšie, keď zdražel najmä benzín. „Ak sa nepopulárne opatrenia zahusťujú aj neočakávanými krokmi spôsobenými chybami štátnej administratívy, tak to nie je veľmi šťastné.“
Brocka očakáva, že prejav nevôle môže prísť začiatkom školského roku: „Vláda teraz ťaží z dovolenkového vankúša - množstvo ľudí je na dovolenke a zdražovanie si ani nevšimlo. Navyše, výdavky domácností v čase prázdnin sú menšie, ako budú na začiatku septembra.“
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner upozorňuje, že z dosahu reforiem na ľudí môže vyťažiť opozícia. Brocka hovorí, že vláda nesmie ľudí rozčuľovať napríklad témami ako dôchodok prezidenta alebo platy vrcholových ústavných činiteľov a musí si dávať čoraz väčší pozor na plytvanie peniazmi daňových poplatníkov. „Na to sú ľudia veľmi citliví.“
Doteraz boli vládni politici pomerne jednotní v presadzovaní tvrdých reforiem. Politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky naznačil, že niektorí politici sa môžu snažiť využiť situáciu a kritizovať tvrdé opatrenia ministra financií Ivana Mikloša. „Je to lákavé, urobiť gesto voči občanom: Chápeme vaše roztrpčenie. Môže prísť snaha niektorých politikov vymedziť sa voči Miklošovi ako tvrdému reformátorovi.“ Mesežnikov však tvrdí, že ani kritici z koalície zatiaľ neponúkli žiadnu alternatívu.
Odborníci upozorňujú, že najnovšie zdražovanie cien benzínu, cigariet a piva najviac postihne strednú vrstvu. „Čím viac zdražovanie pokračuje, tak tým väčšej časti obyvateľstva sa dotýka,“ hovorí ekonomický prognostik Pavol Kárász zo Slovenskej akadémie vied. „V januári sa dotýkalo ľudí okolo sociálneho minima. Spotrebné dane sa však dotýkajú formujúcej sa strednej triedy, ktorá je zárukou stability v spoločnosti aj v ekonomike.“
Kárász to považuje za najvážnejší problém. „Môže sa stať, že stredná vrstva nebude. Ľudia, ktorí by do nej mohli patriť, si už nebudú môcť dovoliť dávať peniaze na vzdelanie či voľný čas, ale čoraz viac na každodenný život.“ Kárász varuje, že v dlhodobom horizonte to môže viesť k zníženiu kvality obyvateľstva. Podľa neho je zároveň krajina bez silnej strednej vrstvy veľmi nestabilná. „Z hľadiska sociálneho správania sa dokonca môže priblížiť modelu krajín Južnej Ameriky.“ Nevie odhadnúť, kedy môže prísť bod zlomu. „Bez citlivých opatrení sa však môže stať, že to naraz vybuchne.“
(miš)