o osudoch žien proti ich vôli. V súvislosti s požiadavkou KDH zakázať interrupcie, to dnes uviedol predstaviteľ Slovenskej sexuologickej spoločnosti (SSS) a banskobystrický sexuológ Ivan Kubiš.
Ako ďalej TASR informoval, skúsenosti z minulosti, ale aj zo súčasnosti potvrdzujú, že žena, ktorá sa podrobí legálnej a odborne vykonanej interrupcii, je vystavená výrazne nižšiemu zdravotnému riziku a citovej traume, ako keby sa podrobila ilegálnemu a pokútnemu potratu. Pripomenul, že zlé skúsenosti s ilegálnymi potratmi mali v USA, kde v období druhej polovice päťdesiatych rokov neboli interrupcie povolené. V krajine vtedy zaznamenali pri veľkom počte "načierno" vykonaných potratov vysoké percento úmrtia. Preto postupne v jednotlivých štátoch legalizovali interrupcie a v roku 1973 toto právo uznal aj Najvyšší súd Spojených štátov. V súčasnosti sa interrupcii podrobí asi 1,5 milióna amerických žien, pričom katolíčky tak robia v rovnakej miere ako ostatné ženy.
I. Kubiš dodal, že rozhodnutie o umelom prerušení tehotenstva je obvykle veľmi ťažké pre ženu aj jej partnera. Len samotný pár však môže zvážiť a prehodnotiť morálne hodnoty a priority.