Bratislava 5. septembra (TASR) - Vládny kabinet dnes rokuje o návrhu tzv. kompetenčného zákona, ktorého prijatím v parlamente do 30. septembra podmieňuje SMK zotrvanie vo vládnej koalícii.
Premiér Mikuláš Dzurinda v utorok vyhlásil, že o obsahu kompetenčného zákona existuje základná politická aj odborná dohoda. Politický konsenzus je podľa jeho slov takého rozsahu, že vláda návrh zákona môže schváliť. Návrh zákona sa však predkladá s rozporom. Minister školstva SR Milan Ftáčnik trvá na tom, aby zákon obsahoval vytvorenie špecializovanej štátnej správy v školstve, tzv. školských úradov. Legislatívci o tejto otázke v utorok nerozhodli a konečný verdikt nechali na členoch vlády. Ftáčnik vyhlásil, že bude rozhodnutie vlády rešpektovať.
Obsahom navrhovanej zákonnej úpravy je presun kompetencií, ktoré vykonávajú predovšetkým okresné a krajské úrady, do pôsobnosti obcí a novozriadených vyšších územných celkov v rámci reformy verejnej správy. Ide o zriaďovateľské a rozhodovacie kompetencie na úsekoch dopravy, vodného hospodárstva, civilnej ochrany obyvateľstva, matrík, sociálnej pomoci, územného plánovania a stavebného poriadku, ochrany prírody, školstva, kultúry, zdravotníctva, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu.
Rezort vnútra, vedený Ivanom Šimkom, predkladá už prepracované znenie návrhu. Pôvodný návrh, ktorým sa kabinet mal zaoberať v polovici augusta, neodporučila do ďalšieho legislatívneho procesu Rada vlády pre verejnú správu. Text návrhu, ktorý odrážal neochotu viacerých rezortov decentralizovať kompetencie na samosprávu, ostro kritizovalo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Vláda by mala dnes rozhodnúť aj o návrhoch na skrátené legislatívne konanie novely zákona o rozpočtových pravidlách, o majetku obcí, zákona o majetku VÚC a novely zákona o obecnom zriadení, na ktorom sa dohodli všetci koaliční partneri. Všetky návrhy legislatívnych noriem už schválila vláda. Zástupcovia samosprávy, SMK, OKS, KDH a DS, ako aj mimovládne organizácie však ostro kritizujú ich obsah a žiadajú ich zosúladenie s vládnou koncepciou reformy. ZMOS má výhrady predovšetkým voči pravidlu nútenej správy v hospodárení obcí. Namieta aj proti účelovému určeniu nehnuteľného majetku v oblasti vzdelávania, zdravotníckej a sociálnej starostlivosti, kultúrnej a osvetovej činnosti, ako aj proti tomu, že príjmy z podielových daní nie sú definované ako vlastné príjmy samosprávy.
Kabinet sa bude zaoberať i návrhom zákona o zrušení niektorých štátnych fondov, návrhom novely zákona o zamestnanosti a návrhom novely tzv. leteckého zákona. Na rokovacom stole sa ocitne aj návrh novely zákona o stavebnom sporení, návrh na prolongáciu osobitnej záruky vlády za úver Konsolidačnej banke Bratislava a návrh základných podmienok na vypísanie výberového konania na poskytovanie mobilných telekomunikačných služieb v pásmach GSM a UMTS.
Súčasťou dnešného programu bude aj tajný materiál o projekte Aligator, informácia o aktuálnom stave v usporadúvaní právnych vzťahov sporných zmlúv zistených preverovaním zákonnosti privatizácie v období od 5. novembra 1994 do 10. novembra 1998 a návrh postupu pre finančnú kontrolu predvstupových nástrojov.