R v roku 1992 v sídle Slovenskej národnej rady takto reagoval predseda Hnutia za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar na oponentov základného zákona štátu.
Spomenul, že prijatiu ústavy predchádzali častokrát emotívne diskusie medzi HZDS a SDĽ, ktorá ako opozičná strana jej prijatie podporila. Návrh bol pôvodne koncipovaný pre zavedenie kancelárskeho systému, s čím ľavičiari zásadne nesúhlasili. Spor medzi Mečiarom a vtedy poslancom SDĽ Ľubomírom Fogašom sa podľa jedného zo štvorice predkladateľov dnešnej novely "neskončil iba zázrakom fyzickou inzultáciou".
Zmena politických pomerov na Slovensku po konštituovaní samostatného štátu odhalili podľa mienky Orosza aj nedostatky ústavy. Napätie okolo schvaľovania zmien neprospieva k upokojeniu spoločenskej mienky a k transformácii všetkých sfér života. Bez zmeny ústavy nie je možné vytvoriť plnohodnotný a funkčný druhý stupeň územnej samosprávy. Pre prechod určitých funkcií štátu na organizácie neštátneho charakteru a vykonávajúcich činnosť vo verejnom záujme je potrebné posilniť aj právomoci NKÚ, dodal.
V záujme presadenia národnoštátnych záujmov Orosz verí, že sa za prispenia aj opozície podarí zavŕšiť naše integračné snahy pri vstupe do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Preto musíme prijať aj "pravidlá hry, ktoré v týchto spoločenstvách krajín platia", zdôraznil. Odmietol strašenia zo straty štátnej suverenity SR, pretože novela ústavy iba vytvára mechanizmus pre vstup medzinárodných organizácií a všetky rozhodnutia musí prijať zákonodarný zbor trojpätinovou väčšinou.