čas rozpravy o základnom zákone štátu, návrh novely mení Ústavu SR na dokument vyhovujúci potrebám moderného demokratického štátu, čím sa SR priblíži k štandardom vyspelých európskych krajín. To by sa podľa Hamžíka malo premietnuť aj v tohtoročnej Pravidelnej správe Európskej komisie o pripravenosti krajiny na vstup do Európskej únie.
Hamžík nesúhlasil s niektorými vystúpeniami, v ktorých poslanci určité zmeny súvisiace s integráciou, nazvali "diktátom z Bruselu". Upozornil, že spomínané úlohy si dalo Slovensko samo s vedomím, že úzko súvisia s dobudovaním demokratických mechanizmov, posilnením právneho štátu a budovaním predpokladov pre riadny chod ekonomiky a celkový rozvoj štátu.
Podpredseda vlády pre integráciu zopakoval konkrétne dopady prijatia novely na plnenie priorít európskej integrácie. S jeho slovami opozícia v zásade súhlasila, tvrdila však, že diktát Bruselu nie je v žiadnom ohľade akceptovateľný. Hamžíkovi sa dostalo i vďaky za konštatovania, že ústava pripravená HZDS v roku 1992 bola v zahraničí vysoko ocenená a rešpektovaná.
Napriek krátkemu vecnému prejavu vicepremiéra Hamžíka reagovali naň poslanci takmer trištvrte hodiny. Poslanci HZDS opakovali všetky svoje výhrady voči novele ústavy, aj keď nesúviseli s európskou integráciou. Počas prebiehajúcej rozpravy sa iba Milanovi Topolimu podarilo nevyvolať svojím prejavom ani jednu faktickú poznámku. Najviac ich bolo dnes po vystúpení Miroslava Maxona, ktorého dopĺňal spevom jeho stranícky kolega Alojz Engliš. V priamom televíznom prenose zaznela krčmová odrhovačka "Padla facka na sále", ktorou pripomínal Engliš poslancovi SDĽ Ľubomírovi Andrassymu jeho konflikt s exministrom pôdohospodárstva Petrom Bacom.