Na druhom mieste by skončila zatiaľ mimoparlamentná strana Smer so 16,2 percenta a tretiu priečku by obsadila novovzniknutá Slovenská demokratická a kresťanská únia s 14,3 percenta voličských hlasov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 23. až 31. januára uskutočnila agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke 1081 respondentov vo veku nad 18 rokov. Viac ako 15 percent voličov by sa na voľbách do zákonodarného zboru nezúčastnilo a viac ako 17 percent opýtaných nevie, ktorú politickú stranu alebo hnutie by volilo.
Do NR SR by sa podľa platného volebného zákona ešte dostali Strana maďarskej koalície (12,7 percenta), Slovenská národná strana (12,2 percenta) a Strana demokratickej ľavice so 6,2 percenta hlasov elektorov. Tesne pod hranicou voliteľnosti by skončili Komunistická strana Slovenska (4,5 percenta) a Kresťanskodemokratické hnutie (4,3 percenta). Strane občianskeho porozumenia by odovzdalo svoj hlas 3,4 percenta voličov a necelé dve percentá by získala Demokratická strana, čím by tiež nesplnili podmienku 5-percentného volebného kvóra pre získanie poslaneckých mandátov.
V porovnaní s výsledkami výskumu z novembra 2000 klesli teda preferencie HZDS približne o 2 percentá, preferencie Smeru a SDĽ asi o 0,5 percenta. SDKÚ si polepšilo o jedno percento, SMK a SNS si polepšili približne o dve percentá. Výraznejší nárast alebo pokles sympatií voličov však neznamenala žiadna zo slovenských politických strán.