Ministerstvo vnútra (MV) SR predpokladá, že to bude stáť 100 miliónov korún. Ako rezort uvádza v návrhu koncepcie vnútornej bezpečnosti, na Slovensku je osem medzinárodných letísk a 75 hraničných priechodov. Cudzincov vstupujúcich na územie SR kontrolujú pomocou systému AFIS, ktorý je nainštalovaný na priechodoch a slúži na identifikáciu osôb pomocou daktyloskopických odtlačkov. Evidenčné čísla áut sníma zariadenie BORIS. Technické vybavenie priechodov je aj podľa hodnotenia EÚ postačujúce, je však potrebné ho modernizovať.
Slovensko má rezervy aj pokiaľ ide o ochranu štátnej hranice s Ukrajinou, ktorá sa v budúcnosti stane vonkajšou hranicou schengenského systému. MV SR konštatuje nedostatok materiálneho, technického a personálneho vybavenia, chýbajú aj priestory na dočasný pobyt nelegálnych migrantov. Žiadatelia o azyl sú sústredení v Medveďove a Sečovciach, miesta na krátkodobé zaistenie na oddeleniach hraničnej kontroly však nie sú. Slovensko je priamo na migračnej trase smerom na západ a po vstupe do EÚ sa môže z tranzitnej krajiny zmeniť na cieľovú. Nelegálna migrácia je celosvetovým problémom a závisí od politickej situácie v Ázii a Afrike. Podľa poznatkov EÚ prichádza do západnej Európy ročne okolo 500 000 nelegálnych migrantov.
V rokoch 2004 až 2006 by malo Slovensko vybudovať hranicu schengenského typu s Ukrajinou. Znamená to napríklad vybudovať kamerový systém, doplniť autá a prístroje pre nočné videnie a prenosné monitorovacie systémy. Lepšie vybavená musí byť aj hranica s Rakúskom a Českom, kde sa očakáva opakovaná migrácia azylantov. Po prijatí SR medzi štáty schengenskej dohody sa tiež musí zmeniť režim na vnútornej hranici.