BRATISLAVA – Podpredseda Aliancie nového občana pre zahraničnú politiku Imrich Béreš sa rozhodol, že odíde zo strany aj z politiky. Dostal lukratívnu ponuku zo zahraničia a rozhodol sa ju prijať. Béreš síce tvrdí, že jeho rozhodnutie ešte nie je definitívne, ale v ANO už zaňho hľadajú náhradníka.
„Vyšiel som z podnikateľského prostredia a asi sa v ňom cítim lepšie ako v politike,“ povedal Béreš. Jeho rozhodnutie vraj nesúvisí s vyšetrovaním predsedu strany Pavla Ruska a oslabeným postavením ANO v koalícii.
Pavol Rusko včera pre SME potvrdil, že Béreš dostal ponuku, aby šéfoval Prvej stavebnej sporiteľni. „Najprv odchádza z politiky až potom z ANO,“ reagoval Rusko. „Od začiatku som o tom informovaný, tento týždeň sme sa spolu rozprávali. Ak tú ponuku prijme, vyberá si medzi svetom politiky a bankovníctva.“
Rusko by vraj Béreša nikdy neprehováral. Stranu to vraj neoslabí: „To by bola veľmi zlá strana, keby ju odchod jedného človeka oslabil. Každý je nahraditeľný, verím, že aj ja.“
Béreš bol podľa neho radikálny liberál a ťažko si zvykal na politický kompromis. „S tým mám problém aj ja,“ povedal Rusko.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner o Bérešovom rozhodnutí vedel. Na otázku, či to nie je v skutočnosti útek, Lintner povedal: „To musí vysvetliť on. Otázka je, či je v každom z nás vôľa presadiť svoju pozíciu, alebo pri zaujímavej ponuke odísť.“ Béreš vraj vidí, že v terajšej situácii, v akej koalícia je, liberálne názory sa presadzujú ťažko.
„Je to veľké prekvapenie,“ povedal sociológ Michal Vašečka. Béreš podľa neho predstavoval v ANO liberálne krídlo a stranu jeho odchod oslabí. „Mohol byť v budúcnosti serióznou alternatívou voči politike Pavla Ruska.“
Alianciu nedávno opustil už poslanec Anton Danko, ale zostal v parlamente.
Z ANO možno odíde aj minister hospodárstva Robert Nemcsics. Prestúpiť by mal do SDKÚ. Nemcsics to v rozhovore pre Slovenský rozhlas nevylúčil. „V politike sa nedá nič vylučovať, ak je to otázka situácie, ktorá príde, ktorá sa môže vyvinúť. Ale v danej chvíli by som nerád robil akékoľvek prognózy, o akomkoľvek vývoji, ktorý nemá reálnu podstatu,“ povedal Nemcsics.

Beata
Balogová
