kavať titul MUDr ako doposiaľ, ale stanú sa z nich MDDr. Okrem toho sa podľa súčasného systému budú stomatológovia vzdelávať len do roku 2009. Ako pre agentúru SITA uviedol prodekan pre rozvoj fakulty a sociálne otázky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) Marián Bernadič, fakulta je na zmeny pripravená. Podľa smernice EÚ by sa malo na LF UK vyučovať už tento akademický rok.
Podľa Bernadiča má EÚ o vzdelávaní stomatológov iné predstavy. Na Slovensku sa doposiaľ fakulty sústredili na teoretickú prípravu študentov, ktorí získavali praktické skúsenosti do prvej atestácie. Únia však žiada, aby absolventi zubného lekárstva ihneď vykonávali reálnu prax. Slovenské školy preto musia znížiť teoretické nároky a podstatne zvýšiť praktickú časť výučby. "Pre LF UK to nie je problém. Už sme tieto požiadavky akceptovali a pripravili sme kompletný študijný program pre zubné lekárstvo, ktorý dostala aj Akredtiačná komisia," dodal Bernadič. Podľa neho teda príprava budúcich zubných lekárov nebude na fakulte problematická. Bez problémov by sa mohli v EÚ uplatniť už vyštudovaní stomatológovia. Podľa Lisabonského dohovoru budú môcť používať originálny titul ako im bol udelený. Za hranicami Slovenska budú musieť požiadať o uznanie vzdelania a ako konštatoval Bernadič, slovenskí absolventi nemali pri nostrifikácii zatiaľ problémy.
Na európske smernice je pripravená aj Slovenská zdravotnícka univerzita (SZU) ako aj Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity (FZSP TU). Ako uviedla prorektorka SZU Dana Farkašová, univerzita pri tvorbe študijných plánov vychádzala z európskych predpisov a sú plne kompatibilné. Zmena prichádza najmä v súvislosti s hodinami, ktoré musia budúci ošetrovatelia či zdravotné sestry absolvovať. Podľa európskych noriem to musí byť 4 600 hodín a z nich vyše polovica má pripadnúť praxi. So SZU má zharmonizované študijné plány aj FZSP TU.