Bratislava 9. augusta (TASR) - Šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák (Smer) sa obáva, že v súčasnosti nie je možné s istotou vyhlásiť, že spisy bývalej Štátnej bezpečnosti, ktoré by mal prevziať do správy Ústav pamäti národa, budú kompletné.
Predseda správnej rady ústavu Ján Langoš však tvrdí, že je šanca, aby boli informácie úplné aj zo skartovaných zväzkov.
Napriek tomu, že Kaliňák víta vznik ústavy - aj keď 13 rokov od nežnej revolúcie - nabáda na opatrnosť. Treba podľa jeho slov zabezpečiť úplnú objektivitu pri zverejňovaní informácií. Dúfa, že budú postihnutí tí, ktorí si to skutočne zaslúžia.
S existenciou ústavu nesúhlasí jeho kolega z výboru, nezávislý poslanec Ladislav Polka. Ten dnes v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy uviedol, že s "eštébákmi" sa bolo potrebné vyrovnať hneď po revolúcii. Vtedy bol Langoš federálnym ministrom vnútra. Upozornil na to, že sa v tom čase prijal lustračný zákon, a tak vznikol priestor na zúčtovanie s minulosťou. Podľa jeho vyjadrenia dnes sedia špičky príslušníkov ŠtB v ekonomických zoskupeniach a odtiaľ ovplyvňujú život v krajine. "Som zvedavý, ako ich odkiaľ budete vyťahovať," obrátil sa Polka na Langoša.
Lustrovanie našej minulosti prostredníctvom ústavu sa mu nezdá najvhodnejšie. Myslí si, že mal na riešenie danej problematiky vzniknúť útvar v rámci Slovenskej informačnej služby (SIS). Polka zdôraznil, že by to štát vyšlo omnoho lacnejšie. Predseda správnej rady ústavu na margo toho uviedol, že štát vynakladá najviac financií na svoju bezpečnosť.
Langoš upozornil, že SIS používala a používa spisy neoprávnene. Po vzniku Národného bezpečnostného úradu mala upozorniť, že má vo svojich depozitoch tajné materiály. NBÚ sa mal postarať o zabezpečenie ich ochrany.
ad bar