Školskú pauzu majú na rozdiel od väčšiny slovenských žiakov počas jesenných zemiakových brigád.
Vo štvrtok sa 32 chlapcov v školských laviciach pasovalo s používaním veľkých písmen, rozoznávaním mien a priezvisk. "Dvaja z tohto kolektívu nevedia čítať ani písať, zvládnu len vlastný podpis," skonštatovala vychovávateľka pre kultúrno-osvetovú prácu Alena Bellová. Ostaní sa boria so základmi gramatiky, ich najväčšou slabinou sú diktáty. "Väčšinou býva jedna jednotka, jedna dvojka a ostatné štvorky a päťky," dodala Bellová.
Zaujímavé je, že pri problémoch so základmi slovenčiny väčšina poznala meno ministra spravodlivosti SR, aj keď prvý pokus odsúdeného napísať jeho priezvisko správne na tabuľu nedopadol úspešne. Práca s nimi je podľa Bellovej náročná, napredujú len veľmi pomaly.
"Je to dobrý pocit, keď si pri odchode dokáže odsúdený sám prečítať rozprávku," hovorí riaditeľ ústavu Štefan Ronec. Práve príbehy, kde dobro víťazí nad zlom, sú najčastejšie vyhľadávanou literatúrou u tejto skupiny. "Najradšej majú Dobšinského, ale aj rozprávky o zvieratkách," dodáva Bellová. Niektorí menej zdatní uprednostňujú obrázkové knižky s krátkymi textami. Naopak, mentálne vyspelejší mladí si z ústavnej knižnice s 3500 publikáciami vyberajú dobrodružné tituly, ale aj poéziu.
Základné vzdelávanie v ústave rozdelili do dvoch levelov. V prvom sa zdokonaľujú v čítaní, písaní a ďalších vyučovacích predmetoch na úrovni prvého stupňa špeciálnych škôl. Tento druh vyučovania navštevuje ročne 30 až 35 mladých ľudí. Vyššiu úroveň podľa učebných osnov druhého stupňa špeciálnych škôl dosahuje 10 až 15 odsúdených. "Je to otvorený vzdelávací systém, do ktorého vstupujú a z ktorého vystupujú odsúdení počas celého roka," uviedol riaditeľ ústavu Štefan Ronec. Počas septembra vymenia učebnice za pracovný odev a pomáhajú pri zbere zemiakov.
Absolventi základných škôl sa môžu priamo v ústave prihlásiť do kurzov kuchár, čašník, stolár a murár v rozsahu 180 hodín a ukončiť ich skúškami. "Nie je to ťažké, mám už skúsenosti zo života," povedal pre TASR 32-ročný Jozef z Martina, ktorý si odpykáva ročný trest za krádež. Za mrežami je už po tretí raz, v registri má útok na verejného činiteľa či vydieranie. S kuchárskym vzdelaním sa vraj môže uplatniť aj po výkone trestu.
Niektorým odsúdeným umožnia dokončiť stredoškolské vzdelanie individuálnou formou priamo na škole, kde štúdium prerušili pred nástupom do výkonu trestu. Mali aj prípady, keď odsúdenému umožnili účasť na prijímacích pohovoroch na vysokú školu.
V ústave na výkon trestu odňatia slobody v Sučanoch je 91 mladistvých a 148 dospelých odsúdených, najčastejšie si odpykávajú tresty za krádeže. Priemerná dĺžka trestu je asi 17 mesiacov, po polovici môžu požiadať o podmienečné prepustenie. Každý z nich pracuje alebo sa vzdeláva.