sť priateľov zeme (SPZ) a ďalších 13 občianskych organizácií, ktoré sa venujú ochrane prírody a životného prostredia v SR a vyjadrili ho v otvorenom liste SDKÚ. Dôvodom ich znepokojenia nomináciou I. Štefanca na post komisára EÚ sú "Štefancove klamstvá". Podľa ochranárov klamal najmä aktivitami proti zavedeniu zálohovania jednorazových obalov nápojov a ich recyklácie. Pripomínajú, že Štefanec je predsedom Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, ktorá sa podľa nich "podpísala pod vyhlásenia obsahujúce rad neprávd." To malo podporiť aktivity lobistov poškodzujúce životné prostredie a to najmä v oblasti zákonov o obaloch.
"Pán Ivan Štefanec aktívne vystupuje za zníženie úrovne ochrany životného prostredia v oblasti legislatívy o obaloch. Vystupuje proti zavedeniu zálohovania a vysokej miere recyklácie jednorazových nápojových obalov," tvrdia autori otvoreného listu pre SDKÚ. Pochybnosti o vhodnosti Štefanca na post komisára EÚ u nich vzbudzuje i to, že Štefanec je pracovníkom veľkej nadnárodnej spoločnosti. Preto sa pýtajú čie záujmy by ako komisár EÚ obhajoval a či by záujmy svojho terajšieho zamestnávateľa nenadradil nad záujmy našej spoločnosti. Podľa environmentálnych MVO by mal byť komisárom EÚ za SR človek s morálnymi a etickými hodnotami, vrátane úcty k prírode a pravde.
K protestu proti nominácii I. Štefanca na komisára EÚ adresovanému SDKÚ sa pripojili aj občianske združenia (OZ) Brečtan z Nového Mesta nad Váhom, košická Sosna, bratislavská organizácia Naše mesto, či OZ Tatry a Lesoochranárske zoskupenie VLK. Iniciatívu MVO podporili aj Daniel Lešinský z Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene a Ľuba Lacinová zo Slovenskej akadémie vied v Bratislave.