Policajný prezident Anton Kulich (vľavo) tvrdí, že s ministrom vnútra Vladimírom Palkom nemal dôvod zhovárať sa o Pavlovi Ruskovi. „Pokiaľ minister Palko chcel, aby sme niečo riešili, tak nám uložil úlohy. Napríklad, keď sa objavili informácie o odpočúvaní, tak mi povedal – zistite, či je to pravda.“ FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Anton Kulich v súvislosti s odpočúvaním hovorí, že prerušenie vyšetrovania je len administratívny akt a že veľakrát páchateľa nájdu aj potom Predseda ANO Pavol Rusko obvinil políciu, že sa proti nemu spája s KDH, aby ho spoločne zničili. Ministerstvo vnútra nedávno obviňoval, že ho odpočúvalo. Kým nie sú obvinení konkrétni ľudia, Rusko nechce veriť, že odpočúvala SIS, hoci prokuratúra už zverejnila výsledky vyšetrovania. O týchto a iných kauzách sme sa rozprávali s policajným prezidentom ANTONOM KULICHOM.
Generálny prokurátor Milan Hanzel sa rozhodol, že spis o odpočúvaní nepošle vyšetrovateľom, hoci ho o to minister vnútra žiada. Je to podľa vás správne?
„To ukáže čas. Zo zákona má na to právo. Otázka je, či má aj kapacity (na ďalšie prípadné vyšetrovanie – pozn. red.) a to určite nemá. Ak takéto kauzy, kde je neznámy páchateľ, robí vyšetrovateľ, má k dispozícii aj iných pracovníkov, najmä kriminalistov. Treba použiť prostriedky operatívno-pátracej činnosti a tie má iba policajný zbor. Prokurátor o vykonanie niektorých úkonov už políciu požiadal.“
Poskytli ste mu ľudí?
„Áno a plníme jeho požiadavky.“
Boli ste šéfom vyšetrovateľov. Je podľa vás štandardné prerušiť vyšetrovanie odpočúvania v SIS, keď sa okruh podozrivých zúži na štyroch a nikto nevypočul exriaditeľa SIS Mitra?
„Ak sa rozhodol ho nevypočuť, je to na ňom. K prerušeniu stíhania dochádza vtedy, ak sú vykonané všetky trestnoprávne úkony a treba už len vykonať operatívno-pátracie úkony. Keď sa vyšetrovanie preruší, vypracuje sa plán o spoločnom postupe, kde sú úlohy pre jednotlivé zložky. Ale sú to úlohy v medziach zákona o policajnom zbore.“
Čiže aj napriek prerušeniu sa ďalej koná, ale viac potichu?
„Dá sa to tak povedať.“
Sú prípady, že sa po prerušení vyšetrovania páchateľ nájde?
„Je ich veľa. Prerušenie je administratívny akt.“
Exriaditeľ Mitro musel odísť aj preto, že za šéfa kontrarozviedky vymenoval bývalého novinára Petra Tótha. Človek v takejto funkcii často spolupracuje s políciou. Stretli ste sa s ním niekedy?
„Stretol som sa s ním asi dvakrát počas jeho pôsobenia vo funkcii. Týkalo sa to Iraku, vtedy sa akurát začala vojna.“
Bol to podľa vás dobrý krok, vymenovať ho za šéfa kontrarozviedky?
„To by som nechcel hodnotiť.“
Aká je spolupráca SIS a polície?
„Niektoré poznatky využijeme, niektoré už vieme, ale spolupráca je potrebná a nevyhnutná.“
Polícia teraz intenzívne preveruje Pavla Ruska. Ten vyhlásil, že ministerstvo vnútra a polícia sa spojili s KDH proti nemu, aby ho zničili. Čo si o týchto výrokoch myslíte?
„Nikto sa s nikým nespojil. František Mojžiš podal trestné oznámenie, povinnosťou polície je to vyšetriť.“
Rozprávali ste sa niekedy s ministrom vnútra Palkom o Ruskovi?
„Nebol dôvod na rozhovor. Pokiaľ minister Palko chcel, aby sme niečo riešili, tak nám uložil úlohy. Napríklad, keď sa objavili informácie o odpočúvaní, tak mi povedal – zistite, či je to pravda. Dal som to preveriť, opýtal som sa pána Hrotku (bývalý šéf odpočúvaní na polícii – pozn. red.) a ten povedal, že sa nič nedeje, že žiadny rozhovor neexistuje.“
Klamal?
„Áno. Zavolal som ho aj po koaličnej rade, kde sa hovorilo, že odpočúva ministerstvo vnútra. Stále hovoril, že o ničom nevie. Až na druhý deň prišiel a povedal, že sa to našlo vtedy a vtedy. Potom bol prepustený.“
Riaditeľ SIS Pittner tvrdí, že sa chce zbaviť eštebákov v informačnej službe. Určite ich je veľa aj v policajnom zbore, budete s tým niečo robiť?
„Poznám viacerých bývalých príslušníkov ŠtB, s viacerými som na úseku vyšetrovania spolupracoval. Nemal som s nimi žiadny problém. Poznám niektorých, čo sú poctivejší policajti ako iní. Napríklad jeden riaditeľ vyšetrovačky v Bratislave je bývalý príslušník ŠtB a je to človek na svojom mieste. Je pravda, že bol v ŠtB pol roka. Nastúpil v roku 1988 alebo 1989.“
Nejakú očistu teda nechystáte?
„Zásada je, či prejdú previerkami NBÚ. Zatiaľ nemám zákonný dôvod ich prepustiť.“
Máte vy previerku NBÚ?
„Áno, bol som prvý v rezorte ministerstva vnútra.“
Týždenník Domino fórum zverejnil, že v čase, keď Rusko žiadal pre svoju stranu miesto riaditeľa finančnej polície, dostala finančná polícia hlásenie z banky. Išlo o neobvyklú bankovú operáciu, ktorá hovorila, že na účet firiem, v ktorých figuruje Rusko, chodili veľké peniaze a niekto ich okamžite v hotovosti vyberal. Je to pravda?
„Podľa mojich informácií k takémuto odhaleniu malo dôjsť ešte v čase, keď som nepôsobil na prezídiu.“
Mala teda finančná polícia také hlásenie?
„Mal som informácie, že finančná polícia mala pár hlásení niekde v zásuvke a že sa s tým nič nerobilo.“
Vaším dobrým kamarátom je advokát Peter Filip, je to pravda?
„Je to pravda.“
Filip obhajuje Petra Tótha a aj Jozefa Majského. Ako často sa stretávate?
„Možno raz za mesiac, za dva. Ale o týchto veciach sa nebavíme.“
Určite?
„S pánom Filipom sa poznáme dlho, študovali sme na vysokej škole a spolupracovali sme, kým pôsobil na Generálnej prokuratúre. Pre to, že sa stal obhajcom, s ním nepretrhnem nitky. Keď sa stretneme, vypijeme jedno-dve pivá, podebatujeme a väčšinou sa stretávame v širšom kruhu. Okrajovo sa ho môžem spýtať – ako Majský? Ale mám profesionálnu česť. Filip je platený svojím klientom, nech sa stará.“
Exriaditeľ Mitro mal dobré vzťahy s advokátmi Ružbarským a Kurucom a nedopadlo to dobre. Nie sú takéto známosti nebezpečné?
„Záleží na vzťahu. Mám oveľa lepších priateľov, ako je Filip.“
Kedy ste sa stretli naposledy?
„Asi pred troma mesiacmi, a náhodou minulý týždeň.“
Hovorí sa o ňom ako o kandidátovi ANO na generálneho prokurátora.
„Počul som to.“
Podľa premiéra Dzurindu tu pôsobí skupinka, ktorá zvnútra rozkladá štát a vyrába škandály. Viete o takej skupinke?
„Neviem. Môže byť skupina ľudí, ktorej prekážajú súčasné postoje, či ministra vnútra alebo polície. Ja svojich podriadených do ničoho netlačím, snažím sa, aby mali voľnú ruku. Je možné, že niekomu to nevyhovuje.“
To by mohla byť tá skupinka?
„Neviem, nechcem ich konkrétne menovať. Určité informácie mám. Nie všetkým záujmovým skupinám vyhovuje, ak sa spustí nejaké vyšetrovanie. Pokiaľ je tu trestné oznámenie alebo získaný vlastný poznatok, treba ho vyšetriť.“
Premiér tú skupinku vraj pozná, nemal by to niekto začať okamžite preverovať?
„Keď nám niečo oznámi, budeme konať.“
Generálny prokurátor bol sám iniciatívny a v tejto súvislosti požiadal premiéra o stretnutie.
„Áno. Určite sa budem pýtať pána generálneho prokurátora, čo z toho vyplynulo.“
Premiér spomenul, že skupinka vyrobila aj kauzy „vláčiky a Badžgoň“. V prípade tendra na ľahké motorové vlaky predsa beží trestné stíhanie a exminister dopravy Macejko je obvinený z korupcie, nie?
„Samozrejme. Neviem presne, v akom štádiu je vyšetrovanie, ale bol vyčlenený špeciálny tím, ktorý prípad vyšetruje pod dohľadom úradu špeciálneho prokurátora.“
Potom to však nie je len nejaká kauza „vláčiky“, nie?
„Neviem, čo tým mal pán premiér na mysli.“
Viete, v akom štádiu je kauza Badžgoň?
„Prebieha vyšetrovanie.“
V kauze odpočúvanie nebol poškodený Pavol Rusko, ale denník SME. Rozhovor sa našiel v systéme ministerstva vnútra. Vojenskí prokurátori však tvrdia, že denník ako majiteľ linky nie je poškodený, iba redaktor. Súhlasíte s tým?
„Je to vec na diskusiu, osobne si myslím, že ak sa odpočúvala linka, ktorá patrí právnickej osobe, je poškodená právnická osoba.“
S prokurátorom Trnkom, ktorý odpočúvanie vyšetroval, sa stretávate, spolupracuje. Idú na to podľa vás dobre?
„Nechcem sa vyjadrovať k ich stratégii. Myslím, že nie sú pod žiadnym vplyvom, pána Trnku poznám dobre.“
Odpočúvanie by mal vyšetrovať Úrad špeciálneho prokurátora
BRATISLAVA – Riaditeľ Úradu špeciálneho prokurátora Ján Bernát chce, aby sa všetkými kauzami súvisiacimi s odpočúvaním zaoberal jeho úrad. V súčasnosti sú tieto kauzy rozhodené medzi Úrad špeciálneho prokurátora, Generálnu prokuratúru, Vyššiu vojenskú prokuratúru a okresné prokuratúry.
Po dohode s generálnym prokurátorom Milanom Hanzelom by Bernát chcel, aby sa odpočúvacie kauzy vyšetrovali ako celok. „Jednotlivé prípady medzi sebou súvisia, preto nemá zmysel, aby sa posudzovali sólovo,“ myslí si. Podľa neho by tento krok prispel k racionálnejšiemu vyriešeniu, ale závisí to od dohody s generálnym prokurátorom. (sita)

Beata
Balogová
