
Biskup Ján Vojtaššák v roku 1944 prišiel do Ľubických kúpeľov udeliť sviatosť birmovania.
Bratislava 11. augusta (TASR) - Už koncom septembra by mali byť uložené exhumované pozostatky kontroverzného biskupa Jána Vojtaššáka v kaplnke Zápoľských v Spišskej Kapitule.
V súčasnosti prebieha expertíza pozostatkov v laboratóriách Ústavu súdneho lekárstva v Martine, ktorú si vyžiadala katolícka cirkev. Dôvodom sú pochybnosti, či biskup naozaj zomrel prirodzenou smrťou. "Ak bol otrávený, expertíza to ukáže," povedal pre TASR pomocný biskup spišský Štefan Sečka v súvislosti s tým, že Vojtaššák bol nepohodlný pre komunistický režim a niekoľko rokov ho väznili.
Ďalším dôvodom exhumácie je podľa neho aj to, že prebieha proces blahorečenia, pričom exhumácia je podľa cirkevného práva jednou z jeho podmienok. Hoci Vojtaššáka pri septembrovej návšteve Slovenska nebude pápež Ján Pavol II. blahorečiť, môže sa tak stať v budúcnosti.
Katolícka cirkev však chcela podľa Sečku najmä splniť poslednú vôľu biskupa Vojtaššáka, ktorý si želal byť pochovaný v Spišskej kapitule.
Od roku 1965 odpočíval biskup na cintoríne v rodnom Zákamennom pri Námestove. Jeho hrob odkryli 30. júna za účasti pomocných biskupov Spišskej diecézy, sudcov cirkevného súdu, správcov farnosti, lekárov a starostov.
Počas Slovenského štátu bol Vojtaššák podpredsedom štátnej rady a podľa niektorých historikov sa podieľal na rozhodnutí deportovať Židov do koncentračných táborov.
Prvýkrát ho zatkli a uväznili ešte v roku 1945. V roku 1951 ho odsúdili na 24 rokov ťažkého väzenia. Po amnestii v roku 1963 žil v Oravskej Lesnej a v Senohradoch pri Prahe, kde o dva roky neskôr zomrel.