rstva školstva (MŠ) SR by mali školy postupne od 1. januára 2004 prejsť na financovanie závislé od počtu žiakov. V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa k zákonu vyjadrilo 24 subjektov, ktoré voči nemu vzniesli 111 pripomienok. Rezort školstva z nich akceptoval 62 a medzi 49 neakceptovanými výhradami bolo 12 zásadných.
Väčšina pripomienok sa týkala poskytnutia rovnakých finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre štátne aj neštátne školy. Väčšina subjektov kritizovala to, že neštátne školy tak môžu okrem prostriedkov z rozpočtu získavať financie od rodičov žiakov - a preto sú zvýhodnené. Ministerstvo financií SR preto navrhlo, aby neštátne školy dostávali normatív iba ako doplnkový zdroj na vyrovnanie rozdielu medzi priemernými nákladmi na jednotlivých typoch škôl a výškou úhrad za žiakov rodičmi. MŠ SR však tieto pripomienky neakceptovalo a tvrdí, že pri návrhu zákona vychádzalo z princípu rovnosti občanov v právach a povinnostiach. Z neho vyplýva, že žiaci neštátnych škôl majú právo od štátu dostať rovnakú podporu na vzdelávanie ako žiaci štátnych škôl. Ministerstvo financií kritizovalo aj spôsob prerozdeľovania financií pre školy prostredníctvom krajských školských úradov. Voči ich zriadeniu vzniesli kritiku aj ďalšie pripomienkujúce subjekty. Vládny splnomocnenec pre decentralizáciu konštatoval, že tieto úrady sú zbytočným medzičlánkom. Školy, ktorých zriaďovateľom je vyšší územný celok (VÚC) alebo obec by mali totiž podľa návrhu zákona dostávať peniaze zo štátneho rozpočtu prostredníctvom krajských školských úradov. MŠ SR tvrdí, že takýto spôsob financovania je nevyhnutný.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vznieslo námietky voči termínom, v ktorých majú školské úrady oznámiť objem finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu určených na chod škôl a školských zariadení. Podľa návrhu zákona to musí školský úrad oznámiť zriaďovateľovi do 30 pracovných dní po nadobudnutí účinnosti zákona o štátnom rozpočte. ZMOS tvrdí, že takýto termín je neskorý a žiada zmeniť termín zverejňovania poskytnutých prostriedkov najneskôr do 31. decembra každoročne na nasledujúci kalendárny rok.
vp;rp;fa