BRATISLAVA - Ak by sa vládna koalícia na jeseň pre vnútorné spory rozpadla, HZDS nebude za okamžité vyslovenie nedôvery vláde Mikuláša Dzurindu. Predčasné voľby by sa totiž podľa podpredsedu hnutia Jána Kovarčíka nemali konať pred vstupom krajiny do Európskej únie.
HZDS vraj neuvažuje, že by kabinetu dalo tichú podporu v parlamente ani o tom s nikým nerokuje. Kovarčík však nevylúčil, že sa tak môže stať. „Pokiaľ budeme požiadaní o diskusiu, sme otvorení rokovať s ktoroukoľvek stranou a hľadať riešenia pre Slovensko,“ dodal.
Kovarčík je presvedčený, že ak budú chcieť koaličné strany vyriešiť svoje problémy, „dospejú k tomu, že budú musieť osloviť niektoré strany opozície“. HZDS sa podľa neho bude správať štandardne a podporí to, čo bude v prospech Slovenska.
Smer počíta s rozličnými možnosťami, ktoré môžu v septembri nastať. Podpredsedníčka Monika Beňová si však nemyslí, že by schválenie novely interrupčného zákona bolo dôvodom na rozpad koalície.
HZDS bude pri interrupciách hlasovať ako naposledy, teda väčšina poslancov bude za interrupčný zákon a proti zrejme len traja. Z Ľudovej únie boli piati poslanci za a ostatní neprítomní. KSS a Smer zákon podporia. Nezávislý poslanec Anton Danko sa naposledy zdržal.
Situáciu v koalícii by mohol upokojiť Ústavný súd, ktorý sa bude zaoberať interrupciami 4. septembra. Verdikt však bude známy neskôr, približne o mesiac. Okrem interrupcií však môže vyvolať koaličnú krízu aj zmluva s Vatikánom či antidiskriminačný zákon z dielne Smeru.
KSS chce opozičný summit o predčasných voľbách
Ešte pred schôdzou parlamentu, 5. septembra chce KSS zorganizovať stretnutie lídrov opozičných strán. Hlavnou témou majú byť predčasné voľby. Komunisti navrhnú vypísanie referenda o predčasných voľbách, ak sa koalícia nerozhodne pre rekonštrukciu vlády. „KSS vníma avizovanú politickú jeseň ako poslednú šancu vlády vrátiť sa z kratšej cesty a riešiť sociálno-ekonomické problémy na prospech a v záujme občanov,“ povedal líder KSS Jozef Ševc.
Ponuku prijali Smer i HZDS. „Predčasné voľby by neboli v akomkoľvek období ohrozením politického vývoja na Slovensku,“ dodala Beňová.
HZDS je však opatrné. Podpredseda hnutia Ján Kovarčík pripomenul, že aj keby opozícia pozbierala 350-tisíc podpisov potrebných na vypísanie referenda, opozícia nebude mať ústavnú väčšinu, teda 90 hlasov v parlamente na schválenie skrátenia volebného obdobia. (ts)
Očakávané udalosti na politickej scéne:
17. augusta sa neformálne stretne poslanecký klub, ministerský klub a predsedníctvo ANO, aby riešili situáciu v koalícii aj po výrokoch premiéra Mikuláša Dzurindu, že aliancia sa musí rozhodnúť medzi koalíciou a opozíciou.
19. augusta zasadne koaličná rada, ktorá zrejme nevyrieši zásadné rozpory medzi ANO a KDH, ktoré môžu viesť až k rozpadu koalície. Koaliční partneri upozornia šéfa ANO Pavla Ruska, že hlasovaním spolu s opozíciou v Národnej rade by poslanci za ANO opäť porušili koaličnú zmluvu.
4. septembra rozhodne Ústavný súd o podnete KDH, ktoré verí, že interrupčný zákon je protiústavný. Verdikt súdu bude známy asi až o mesiac neskôr.
5. septembra by sa mali stretnúť predstavitelia opozičných strán na výzvu KSS, aby prediskutovali možnosti predčasných parlamentných volieb.
9. septembra sa začne schôdza parlamentu. Poslanci majú hlasovať o viacerých zákonoch a návrhoch, pri ktorých sa rozchádzajú postoje ANO a KDH. Ide o novelu interrupčného zákona, antidiskriminačný zákon a zmluvu s Vatikánom o katolíckej výchove a vzdelávaní. Otázny je postoj ANO v prípade odvolania vicepremiéra Pála Csákyho.
11. septembra pricestuje na Slovensko pápež, čo môže nepriamo ovplyvniť hlasovanie poslancov o interrupčnom zákone. (ts)

Beata
Balogová
