Bratislava 6. septembra (TASR) - Na odmietnutie novely zákona o parlamentných voľbách mali podľa združenia Občianske oko poslanci parlamentu "stranícke dôvody". Stredajšie rozhodnutie Národnej rady SR nepostúpiť novelu volebného zákona do ďalšieho legislatívneho procesu preto hodnotí veľmi negatívne a žiada vyriešiť užšou novelizáciou aspoň jeho technické nedostatky a otázku preferenčného hlasovania.
Podľa Občianskeho oka v tejto súvislosti neobstojí argument odporcov novelizácie tejto právnej normy, že do najbližších parlamentných volieb už ostáva len málo času. "Ak by bola novela volebného zákona prijatá túto jeseň, bolo by to v najväčšom časovom predstihu pred voľbami v celej histórii SR," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré dnes TASR poslal za Občianske oko jeho tlačový tajomník Daniel Forgács. Pripomína, že novela zákona z roku 1998 bola účelová a "má závažné nedostatky aj technického charakteru", ktoré jej vytkla aj správa OBSE-ODHIR z roku 1998. Je pravdepodobné, že pri nasledujúcom volebnom monitoringu v roku 2002 nájdu medzinárodní pozorovatelia v zákone tie isté nedostatky, čo je pre obraz SR v zahraničí vyslovene nešťastné, tvrdí Forgács.
Občianske oko má výhrady napríklad k mechanizmu nastupovania náhradníkov. Podľa v súčasnosti platnej právnej úpravy nastúpi na uprázdnený mandát kandidát, ktorý získal vo voľbách 10 percent preferenčných hlasov, v inom prípade určuje náhradníka strana. Keďže sa však kandidáti s takým vysokým počtom voličských hlasov dostanú obyčajne do parlamentu bezprostredne po voľbách, strana prakticky rozhoduje o náhradníkoch vždy, čo je podľa Občianskeho oka "pravdepodobne protiústavné". Rovnako preferenčné hlasovanie je v zákone upravené spôsobom, ktorý voličom prakticky znemožňuje zvoliť kandidáta z nepostupového miesta na kandidátke. Preto je podľa Občianskeho oka zavádzaním voličov, ak sa zachová súčasný spôsob preferenčného hlasovania.
Novela volebného zákona v stredu nepostúpila do ďalšieho legislatívneho procesu v NR SR. Negatívne stanovisko počas rozpravy prezentovali koaliční i opoziční poslanci, najmä KDH a HZDS. Jej autori chceli zachovať pomerný volebný systém, ale určiť štyri volebné kraje. Jednou zo zmien malo byť posilnenie významu prednostných hlasov tak, že na zmenu v prideľovaní poslaneckého mandátu by stačili tri percentá preferencií.
*ds ir