Bratislava 13. augusta (TASR) - Hranica ozónu v Bratislave stále prekračuje výstražné hodnoty. Prekročenie výstražného hraničného prahu prízemného ozónu namerali dnes pracovníci Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na bratislavskej Kolibe v hodnote 243 mikrogramov na meter kubický.
Túto hodnotu namerali o 15.00, pričom iba o hodinu skôr ukazovali merania oveľa nižšie číslo - 218 ug.m-3. Varovný signál pre ozónovú smogovú situáciu vyhlásil SHMÚ už v utorok, kedy na monitorovacích staniciach v bratislavskej Petržalke a Kolibe zaznamenali hodnoty vysoko nad hraničným prahom 240 ug.m-3. Informačný hraničný prah ozónu v hodnote 180 ug.m-3 dnes prekročili výsledky meraní v Prešovskom kraji na monitorovacej stanici Štrbské Pleso, kde namerali 206 ug.m-3 a v bratislavskej Petržalke - 224 ug.m-3.
Prekračovanie hraničných prahov ozónu kvôli pretrvávajúcemu teplému počasiu očakávajú meteorológovia i dnes vo večerných hodinách a vo štvrtok najmä na juhozápade Slovenska. Hraničné prahy by nemali byť prekročené v oblastiach, kde sa vyskytnú búrky a pri polooblačnom až oblačnom počasí.
Ozón, ako trojatómová molekula kyslíka je plyn rozpustný vo vode so silnými oxidačnými vlastnosťami, ktorý má akútne i chronické účinky na zdravie. Môžu sa prejaviť formou dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitom tlaku na prsiach, kašľom a bolesťami hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.
Chronické účinky možno očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu jeho pôsobeniu a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zmenami v zložení krvi, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu. K najcitlivejším skupinám populácie na ozón patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovocievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.
Pracovníci Odboru kvality ovzdušia SHMÚ odporúčajú obmedziť čas pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, ďalej obmedziť fyzickú námahu ako aj športové aktivity vo vonkajšom prostredí. Zároveň neodporúčajú vykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných škodlivín do ovzdušia. Ide o natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie a podobne.
Obmedzenia je potrebné dodržiavať a aktivity časovo obmedzovať tým viac, čím vyššie sú koncentrácie ozónu v ovzduší a čím rizikovejší z hľadiska zdravia sú exponovaní jedinci. Zvýšenú koncentráciu prízemného ozónu zaznamenali pracovníci SHMÚ už v piatok 8. augusta.