Bratislava 6. septembra (TASR) - Totalitný systém politickej moci, ktorý po roku 1989 nahradila pluralita politických strán, znamenal podľa občianskeho združenia Agora prenos absolútnej moci z ústredného výboru na koaličnú radu. Riešenie nedostatočného vplyvu občanov na výkon štátnej moci vidí Agora vo vytvorení dvojkomorového parlamentu.
Ako dnes na tlačovej besede informovali zástupcovia združenia, stočlenný parlament by mali v dolnej, 50-člennej komore tvoriť nominanti politických strán zvolení pomerným volebným systémom na štyri roky. Hornú komoru, doplňovanú každé dva roky, by tvorilo 50 osobností volených vo vyšších územných celkoch väčšinovým systémom na šesť rokov.
Podľa podpredsedu Agory Františka Pálku dôkazom, že iniciátori reformy verejnej správy uprednostnili pred zmenou celého správneho systému reformu úradov a členenie územia, je opustenie pôvodnej koncepcie reformovať aj Národnú radu SR. Preto sa hlavným cieľom reformného hnutia iniciovaného Agorou stalo rozšírenie reformy o otázky riadenia štátu. Súčasťou odporúčaných zmien je aj zníženie počtu volených zástupcov na všetkých úrovniach verejnej správy, a tým aj naplnenie cieľa znižovať jej režijné náklady.
Za podporu reformy parlamentu sa podľa predsedu Agory Miloslava Hetteša počas vzájomných rokovaní vyslovili aj jednotliví zástupcovia viacerých parlamentných strán a strany Smer a ANO.
Združenie Agora bolo založené v júli 2000 ako občianska organizácia na podporu priamej demokracie. Hetteš predpokladá, že pred voľbami na budúci rok by mohlo na podporu iniciatívy združenia vzniknúť hnutie SOS - Slovenská občianska samospráva.