nského štátu. Kontraktačné príležitosti sa ponúkajú najmä firmám, ktoré ponúkajú svoje kapacity v oblasti rekonštrukcie dopravnej a energorozvodnej infraštruktúry, opráv a výstavby ropovodov a demolácii vojnou zničených budov. Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii minister hospodárstva Robert Nemcsics. Ten za slovenských favoritov súťaže o povojnovú obnovu Iraku považuje okrem iných firiem napríklad SEZ Tlmače, Martimex Martin či Inžinierske stavby Košice.
Obhajovať slovenské hospodárske záujmy v Iraku by mal onedlho aj vlastný slovenský obchodný radca, ktorého v najbližších týždňoch plánuje do Iraku vyslať rezort hospodárstva. Jeho misia sa bude financovať z 18 mil. Sk, ktoré SR vyčlenila na pomoc slovenským firmám uchádzajúcim sa o dodávky do Iraku. V rámci pomoci slovenským firmám totiž podľa Nemcsicsa jeho ministerstvo nemôže zohrať inú rolu, ako tvorcu inštitucionálnej podpory, v rámci ktorej bude práve najdôležitejším článkom obchodný radca v Bagdade. Podľa ministra bude hlavnou úlohou slovenského obchodného radcu v Iraku monitorovanie tamojšej hospodárskej situácie a pomoc slovenským firmám presadiť sa pri kontraktoch. V súčasnosti slovenské záujmy v Iraku obhajujú dve americké spoločnosti, s ktorými má SR podpísanú zmluvu.
Na kontrakty pre povojnovú obnovu Iraku je v súčasnosti vyčlenených 7,6 bilióna USD. Podľa Marianny Bašistovej, projektovej manažérky agentúry SARIO, budú súťaže na dodávku jednotlivých kontraktov vypísané už v priebehu dvoch až troch mesiacov. O subdodávky sa pritom uchádza aj 70 slovenských firiem. Tie ponúkajú pri obnove Iraku svoje kapacity v oblasti energetiky, vodohospodárstva či zdravotníctva.