Bratislava 6. septembra (TASR) - Spôsob získavania vnútroočných šošoviek zo zahraničia za priamu platbu pacientom, nie je ojedinelý. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v rámci revízie zistila podobné postupy pri nadobúdaní kardiostimulátorov a bedrových kĺbov.
Na dnešnej tlačovej besede vedúci zdravotného a revízneho odboru VšZP František Valášek povedal, že na Očnej klinike v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici kontrola zistila existenciu neregistrovaných vnútroočných šošoviek typu Fjodorov a Surgidev, ďalej ich implantovanie po dobe použiteľnosti udanej výrobcom. Ako Valášek zdôraznil, výrobcovia šošoviek na príbalovom letáku uvádzajú, že implantáty sterilizovať nemožno. Prípadné preexspirované šošovky sa používajú na cvičné operácie. Vysvetlil, že dobou exspirácie nie je ovplyvnená len sterilita implantátu, ale ďalšie fyzikálno-chemické vlastnosti šošovky, ako napríklad lomivosť svetla, rozlišovacia schopnosť, efektivita UV filtrácie a pod. Podľa F. Valáška v kauze očných šošoviek nejde o osobné vybavovanie si účtov, lebo o prípade Ministerstvo zdravotníctva SR vie už od roku 1999 a napriek tomu, že závery získané od VšZP uznalo za opodstatnené, neurobilo v zariadení hĺbkovú kontrolu. Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici doteraz nevysvetlila VšZP spôsob získavania šošoviek, ktorých nákup nie je dokladovaný faktúrami. Pripravuje sa aj medicínska kontrola pacientov s implantovanými neregistrovanými šošovkami.
V liste VšZP adresovanom ministrovi zdravotníctva SR Romanovi Kováčovi, ktorý TASR získalo zo zdravotníckych kruhov, sa uvádza, že v rokoch 1999 a 2000 bolo implantovaných 742 neregistrovaných šošoviek typu Fjodorov a Surgidev šesť až sedem rokov po záruke. Ďalej kontrola zistila, že na návrh prednostu očnej kliniky si pacienti nakupovali vnútroočné šošovky vo valutách v zahraničí s tým, že zdravotné poisťovne im peniaze vrátia.