SME

Biotika odmieta zodpovednosť za ekologickú haváriu na Hrone

Banská Bystrica 14. augusta (TASR) - Vedenie Biotiky, a. s., Slovenská Ľupča odmieta tvrdenie havarijnej komisie, podľa ktorého táto farmaceutická spoločnosť ...

Banská Bystrica 14. augusta (TASR) - Vedenie Biotiky, a. s., Slovenská Ľupča odmieta tvrdenie havarijnej komisie, podľa ktorého táto farmaceutická spoločnosť spôsobila 18. júla jednu z najväčších ekologických havárií na rieke Hron.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Biotiky, a. s., Jozef Krištofčák v stanovisku zaslanom TASR uviedol, že nikto z jej štatutárnych zástupcov neuznal zodpovednosť firmy za spomínanú haváriu. Biotika ako obvinená strana podľa neho nedostala závery komisie a jej štatutárnych zástupcov ani raz oficiálne nepozvali na rokovanie komisie. Navyše nikto nevysvetlil, ako uviedol J. Krištofčák, prečo ryby začali hynúť až vyše kilometer pod ústim odpadových vôd z areálu Biotiky, ktoré sa do Hrona dostávajú cez potok Istebník.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V komisii boli zástupcovia banskobystrického Inšpektorátu ochrany vôd Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), tamojšieho Okresného úradu životného prostredia, Povodia Hrona ktorý je správcom Hrona, Slovenského rybárskeho zväzu a Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu. Tí 22. júla a opätovne 5. augusta konštatovali, že haváriu spôsobila spomínaná firma.

Vedúci banskobystrického Inšpektorátu ochrany vôd SIŽP Daniel Magic pre TASR povedal, že na prvom rokovaní komisie boli za Biotiku prítomní vedúca jej odboru životného prostredia Monika Bošanská a Igor Minčev. Keďže odmietli zápis podpísať, komisia dodatočne pozvala aj Krištofčáka. Ten ho podľa Magica podpísal s tým, že so závermi nesúhlasí a vyjadrí sa k ním písomne.

V následnom písomnom stanovisku predstaviteľ Biotiky priznal, že v inkriminovanom čase firma výrazne prekročila množstvo vypúšťaných odpadových vôd. To však podľa neho nebolo príčinou úhynu rýb. Na druhom rokovaní komisia, ako konštatoval Magic, posudzovala písomné stanovisko Biotiky, preto nemala dôvod pozvať jej predstaviteľov. Mŕtve ryby v Hrone pri a pod ústím Istebníka neboli preto, lebo v dôsledku častého prekračovanie množstva vypúšťaných odpadových vôd z Biotiky, ktoré vo svojom stanovisku Krištofčák potvrdil, tam podľa názoru odborníkov ani žiť nemohli.

SkryťVypnúť reklamu

Havarijná komisia pri svojom rozhodovaní zhodnotila nielen vyjadrenie Biotiky, ale k dispozícii mala aj údaje z počítača, ktorý v tejto firme monitoroval systém vypúšťania odpadových vôd. Získala ich však až od policajného odborníka, pretože k dispozícii hneď po havárii neboli. Pracovníci Biotiky ich neposkytli preto, lebo podľa ich tvrdenia v inkriminovanom čase bola na počítači porucha. SIŽP preto dala počítač policajne zabezpečiť a expert z neho následne získal potrebné údaje.

Podľa nich - a priznala to aj Biotika - 18. júla od pol jednej v noci z fabriky približne dve hodiny vypúšťala takmer dvojnásobné množstvo odpadových vôd než je povolené. Namiesto maximálne 44 litrov za sekundu to bolo až vyše 80 litrov. Po zmiešaní sa odpadových vôd s vodou v Hrone, v ktorom bol navyše veľmi nízky prietok a vysoká teplota, vznikli podmienky pri ktorých sa v rieke vytvoril toxický amoniak a ten ryby usmrtil.

SkryťVypnúť reklamu

O vyrubení pokuty pre Biotiku v osobitnom konaní rozhodne SIŽP. Podľa Magica môže byť jej maximálna výška až päť miliónov korún. Dodal, že rybári odhadli svoje škody na 2,5 milióna korún. Ich konečnú výšku však stanoví súdny znalec. Náklady spojené s odberom vzoriek z uhynutých rýb a vody na rozbor i s ich analýzou si uplatní aj správca toku Povodie Hrona Banská Bystrica. Rovnako tak i náklady, ktoré mu vznikli s odstraňovaním uhynutých živočíchov.

V dôsledku havárie v Hrone na asi desaťkilometrovom úseku uhynulo niekoľko ton hlavátok, šťúk, pstruhov, ostriežov, jalcov, kaprov, lipňov a ďalších druhov rýb, medzi ktorými boli i kapitálne kusy. Ich udusenie spôsobilo lokálne chemické znečistenie vody, čo na základe rozboru vzoriek potvrdili v Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave v Dolnom Kubíne.

SkryťVypnúť reklamu

mb bar

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 990
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 599
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 819
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 630
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 286
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 927
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 413
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 125
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Centrum Košíc.

Spracovaná má byť do trinástich mesiacov.


TASR
Minister práce Erik Tomáš.

Dôchodkový strop by mal byť aspoň pre manuálne pracujúcich, myslí si.


TASR

Patrí medzi najstaršie expozície ľudovej architektúry na Slovensku.


SITA

Pod vplyvom drog bol aj spolujazdec.


TASR

Sportnet

Stanislav Lobotka oslavuje zisk titulu s Neapolom

Slovák dostal vysokú známku.


Charles Leclerc

Domáci jazdec sa ako jediný dostal pod hranicu jednej minúty a jedenástich sekúnd.


TASR
Ilustračná fotografia.

Rokovania majú pokračovať v lete.


TASR
Jozef Kováč viedol Tatran Prešov v ťažkých časoch.

Tatran Prešov je nováčikom Niké ligy.


SkryťZatvoriť reklamu