
Banská Bystrica 6. septembra (TASR) - Pietne podujatia pri príležitosti Pamätného dňa obetí holocaustu a rasového násilia, ktorý si na Slovensku pripomíname po prvý raz, začali sa dnes v Banskej Bystrici. Vyvrcholia slávnostným večerom v pondelok 10. septembra v Bratislave. Konajú sa z iniciatívy a pod záštitou prezidenta SR Rudolfa Schustera.
Ako uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi v Banskej Bystrici riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan, jeho úsilím ako jedného z autorov koncepcie spomínaných podujatí za účasti tých, ktorí holocaust prežili, bolo dať im zároveň aj ekumenický charakter. V meste pod Urpínom sa uskutočňujú ako v meste Slovenského národného povstania (SNP), na území ktorého sa nachádza jeden z najmasovejších hrobov židov z obdobia druhej svetovej vojny. V Kremničke pochovali medzi 747 obeťami približne 400 židov.
Mešťan pripomenul, že 9. septembra 1941 prijala vláda slovenského štátu nariadenie o právnom postavení židov, nazývané Židovský kódex. Stal sa jedným z najrozsiahlejších a najrepresívnejších zákonodarných diel vydaných v období rokov 1938-1945. Patril k najtvrdším protižidovským právnym normám v Európe a odštartoval riešenie otázky židov na rasovom princípe. Väčšina slovenských židovských spoluobčanov sa ocitla na okraji spoločnosti, vylúčili ich z politického, hospodárskeho a spoločenského života a obrali o majetok.
Dôsledky prijatia Židovského kódexu boli tragické, znamenali vyše 70 tisíc obetí. Prejavili sa prvou vlnou deportácií zo Slovenska, ktorá sa začala prvým transportom mladých židovských dievčat a žien 25. marca 1942 z Popradu do koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. Pri tejto príležitosti banskobystrické Múzeum SNP v spolupráci s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave sú garantom prípravy stálej slovenskej národnej expozície v štátnom múzeu v Osvienčime. Sprístupnia ju budúci rok pri príležitosti 60. výročia tejto udalosti.
V prvý deň pietnych podujatí premietli účastníkom filmový dokument Svedok, predstavili im knihu Armina Breuera Vojak č. 151 a v priestoroch Múzea SNP sprístupnili výstavu Izrael a my.
*dc na