BRATISLAVA - Stretnutie predsedu HZDS Vladimíra Mečiara s lídrom Smeru Robertom Ficom sprostredkováva podpredseda hnutia Viliam Veteška. „Mohlo by dôjsť k dohode, aby stretnutie bolo na budúci týždeň,“ povedal. Nevedel však, či sa Mečiar stihne s Ficom stretnúť ešte pred rokovaním koaličnej rady, ako si želal Fico.
Otázkou však je, či sa obaja politici aj skutočne stretnú, ich vzťahy sú totiž dlhodobo naštrbené. Tento týždeň totiž Fico zopakoval svoju dávnejšiu tézu, že sa mieni opýtať Mečiara, či je súčasťou opozície.
Po júnovej mimoriadnej schôdzi parlamentu, keď Smer žiadal odvolať vicepremiérov Ivana Mikloša a Pála Csákyho, Fico totiž tvrdil, že HZDS sa „definitívne a otvorene“ prihlásilo k vládnej politike. „HZDS vyjadrilo podporu ekonomickej politike Ivana Mikloša a politike, ktorú robí, pokiaľ ide o Európsku úniu, Pál Csáky. Sme o tom povinní informovať verejnosť,“ tvrdil po schôdzi šéf Smeru.
Povedal tiež, že dohody, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou urobil predseda vlády Mikuláš Dzurinda a Vladimír Mečiar sa budú napĺňať ďalej a „my jednoducho berieme plne na vedomie, že je tu ďalšia krajne pravicová politická strana, ktorej sa páči to, čo robia konkrétni ministri“. Fico napriek tomu odmietol vnímať HZDS ako politického protivníka.
Podpredseda HZDS pre vnútornú politiku Milan Urbáni nevedel včera povedať, nakoľko reálne je stretnutie šéfov opozičných strán. „Ak to má byť len napĺňanie myšlienok niekoho, mali prísť skôr a počúvať názory iných. Nerád by som hovoril za predsedu, ale to platí pre všetkých,“ poznamenal Urbáni.
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová tvrdí, že vzťahy medzi lídrami HZDS a Smeru sú komplikované najmä preto, „že Mečiar ťažko znáša, že ho Fico predbehol“. Mečiar však podľa Beňovej musí pochopiť, že opozícia by mala spolupracovať, aby bola schopná vytvárať protipól voči rozbitej koalícii. „Ak to stretnutie Mečiar odmietne, bude to znamenať, že pre neho je teraz prioritná dohoda s niektorými vládnymi stranami, a nie s opozíciou,“ podotkla Beňová.
(sp, sita)